PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczelnie niemedyczne zaczną kształcić lekarzy

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna    24 listopada 2014 - 07:09
Uczelnie niemedyczne zaczną kształcić lekarzy

fot.fotolia

To już pewne: dwie uczelnie niemedyczne - Uniwersytet Jana Kochanowskiego z Kielc i Uniwersytet Rzeszowski - od przyszłego roku zaczną kształcić lekarzy. Na ostatniej prostej jest też Uniwersytet Zielonogórski.
Każda z tych placówek będzie musiała powalczyć z uniwersytetami medycznymi o pieniądze z budżetu na kształcenie przyszłych medyków. Obecnie żaden z resortów - nauki i zdrowia - nie poczuwa się do ich finansowania - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Walka toczy się też o kadrę. Uczelnie niemedyczne podkupują doświadczonych pracowników naukowych z uniwersytetów medycznych. Kuszą ich pensjami, etatami, a nawet - jak w Rzeszowie - mieszkaniami.

Od przyszłego roku akademickiego w szkołach wyższych dotąd nie związanych z medycyną, będzie prawdopodobnie ok. 300 miejsc na nowo utworzonych kierunkach dla przyszłych lekarzy. Liczba szkół wyższych kształcących przyszłych medyków, wzrośnie do 15.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • czytacz, 2014-12-07 18:20:20

    To najlepsza droga do demontażu całego systemu kształcenia lekarzy.Dlaczego nie zwiększyć funduszy dla uczelni medycznych? Kto wydaje na to zgodę skoro:"żaden z resortów- nauki i zdrowia - nie poczuwa się do ich finansowania". Czy jest ktoś kto za ten stan rzeczy odpowiada? Jestem przeraż...ony, bo chyba jesteśmy świadkami "pełzającej" deregulacji państwa.  rozwiń