PARTNER PORTALU
 • BGK

Uczeń nie może mieć racji

 • PAP/JL    11 maja 2016 - 07:00
Uczeń nie może mieć racji

Co trzeci uczeń uważa, że szkołą nie przestrzega jego praw. Fot. PIxabay.com

Co trzeci polski uczeń uważa, że szkoła nie przestrzega jego praw.
Brak swobody w wyrażaniu własnego ja, emocji i poglądów, koncentracja na wynikach, a nie na rozwoju, brak poczucia wspólnoty i autentycznych relacji – to główne zarzuty, jakie gimnazjaliści i licealiści mają wobec swoich szkół – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Analiza Fundacji Pokolenie oraz Ośrodka Analiz Społecznych to kolejny raport pokazujący, że z klimatem w polskiej szkole nie jest najlepiej.

Niemal wszyscy nauczyciele i większość rodziców jest przekonanych, że szkoła przestrzega praw ucznia, jednak odmienny pogląd na tę sprawę ma niemal co trzecie dziecko. Najlepsze oceny placówkom wystawiają uczniowie pierwszych klas gimnazjów i szkół ponadpodstawowych – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (6)

 • POLA, 2016-06-04 13:04:04

  UCZEŃ MOŻE MIEĆ PRAWA ,A NAUCZYCIEL MA OBOWIĄZEK PRACY ZE SMIERDZĄCYMI I BRUDNYMI DZIECIAKAMI
 • dawny uczeń, 2016-05-23 15:57:41

  prawdopodobnie każda szkoła, oprócz statutu, ma regulamin, który bardziej szczegółowo (wcale nie znaczy, ze bardziej czytelnie) określa prawa i obowiązki ... no właśnie - czyje? Głównie uczniów: nie wolno tego, nie wolno tamtego... A jaki dokument reguluje prawa i obowiązki pracowników szkoły, a jak...i rodziców (zwłaszcza określający relacje w szkole, z innymi dziećmi/uczniami) Chodzi o to, że nie zawsze dziecko/uczeń ma świadomość, że dane zachowanie dorosłego jest karygodne.  rozwiń
 • z kujawsko-pomorskiego, 2016-05-15 20:15:56

  Czy to ocena miejsca, w którym ja pracuję :-) "Brak swobody w wyrażaniu własnego ja, emocji i poglądów, koncentracja na wynikach, a nie na rozwoju, brak poczucia wspólnoty i autentycznych relacji.... " Jeśli to ocena mojego miejsca pracy, to i tak ułagodzona - cała prawda jest straszniejs...za.  rozwiń