PARTNER PORTALU
 • BGK

Uczniowie bez nowych podręczników. Szkoły nie mogą ich kupić

 • Włodek Kaleta    5 września 2017 - 09:29
Uczniowie bez nowych podręczników. Szkoły nie mogą ich kupić
Dopiero wtedy, gdy dostanę pieniądze z dotacji podręcznikowej mogę zamawiać książki - mówi Krzysztof Adamczak/Fot. pixabay

Część spośród prawie 5 mln uczniów, którzy w poniedziałek 4 września zasiedli w szkolnych ławkach, rozpoczęła naukę bez nowych podręczników.
• Niektóre szkoły w Lesznie nie mają jeszcze nowych podręczników.

• Szkoła, dopóki nie dostanie dotacji, nie może ich kupić.

• W poznańskim kuratorium twierdzą, że wszystkie poprawnie przygotowane i złożone w czerwcu wnioski zostały zrealizowane.

- Nie dostaliśmy jeszcze dotacji na ich zakup – powiedział dla PortalSamorzadowy.pl Krzysztof Adamczak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Lesznie. - Wniosek złożyłem w czerwcu, nowy rok szkolny zaczął się we wrześniu, a ja do tej pory nie mam zarządzenia prezydenta zwiększającego mój budżet o kwotę dotacji podręcznikowej. Dopiero wtedy, gdy dostanę pieniądze, mogę zamawiać książki. Takie jest prawo, nie mogę tego zrobić wcześniej.

Jak sprawdziliśmy w Lesznie, również dyrektorzy innych szkół przyznali, że dotacja podręcznikowa jeszcze do nich nie trafiła. Dyrektor Adamczak pytany o przyczyny opóźnienia dodał, że w magistracie tłumaczono im, iż organ prowadzący szkoły samorządowe, czyli prezydent miasta, zrobił to, co do niego należało, czyli złożył wniosek o subwencję do wojewody, ale jej nie dostał. Podobno wojewoda wydał już wszystkie pieniądze, które miał do wydania.

Przypomnijmy, że 31 marca 2017 roku MEN opublikował rozporządzenie z dnia 16 marca 2017 roku w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe (Dz. U. z 2017 r , poz. 691). Rozporządzenie utrzymało finansowanie podręczników i zeszytów ćwiczeń przez państwo. System dotacyjny obowiązuje w całej nowej ośmioletniej szkole podstawowej.

„Obsuwka” terminowa?

Na spotkaniu w Kuratorium Oświaty w Poznaniu zainteresowani dyrektorzy usłyszeli, że wojewoda chce na ten cel jak najszybciej pozyskać pieniądze z rezerwy celowej MEN, ale przesunięcie tych środków do wojewody, a potem samorządów musi trochę potrwać i stąd ta „obsuwka” terminowa.

PortalSamorzadowy.pl zapytał Wielkopolskiego Kuratora Oświaty jak dużo szkół w województwie nie otrzymało jeszcze dotacji podręcznikowych. - Wszystkie poprawnie przygotowane i złożone w czerwcu wnioski zostały zrealizowane. Część jednostek samorządu terytorialnego, złożyła wnioski po raz pierwszy dopiero 31 sierpnia br. - odpowiedziała Katarzyna Zarzyńska, starszy specjalista Wydziału Administracyjno-Finansowego w Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Czytaj też:Anna Zalewska: Samorządy nie poniosą kosztów podwyżek dla nauczycieli

Podkreślała, że wpływ na realizację wniosków mają: termin złożenia przez jednostkę samorządu terytorialnego wniosku, poprawność złożonych wniosków, czas oczekiwania na zwiększenie budżetu wojewody w przypadku, gdy kwota wynikająca ze złożonych wniosków, przewyższa środki pozostające w dyspozycji. Urząd realizuje wnioski jednostek samorządu terytorialnego, a nie poszczególne wnioski dyrektorów szkół.×
KOMENTARZE (3)

 • ANNA, 2017-09-05 15:32:58

  Do AGAWA: A co wiesz o pieśniach Rydzyka? Pasłaś z nim krowy? Widać mózg ci zlasowano, pytanie, kto?
 • rodzic, 2017-09-05 10:40:37

  to jest po prostu nowy rządowy program "Lekki tornister - dobra zmiana"
 • AGAWA, 2017-09-05 10:05:09

  Co tam matematyka, ważne że śpiewniki z pieśniami Rydzyka dotarły terminowo do wszystkich szkół...