PARTNER PORTALU
 • BGK

Uczniowie i rodzice kapitałem szkoły

 • PAP    18 października 2013 - 18:52
Uczniowie i rodzice kapitałem szkoły

Wzmocnienie współpracy między uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk na terenie szkół i przedszkoli jest celem ogólnopolskiego projektu MEN „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”.
„Ten projekt jest bardzo ważny, bo ułatwi włączenie wszystkich zainteresowanych grup w życie szkoły i w proces nauczania, dzięki czemu będzie ona pracowała lepiej, a uczniowie zdobędą więcej umiejętności" - powiedziała wiceminister edukacji Joanna Berdzik w piątek podczas konferencji inaugurującej projekt.

Przypomniała, że podczas spotkań z rodzicami, nauczycielami i uczniami wielokrotnie pojawiało się słowo „współpraca".

„Te środowiska powinny ze sobą rozmawiać, wspólnie działać i uczestniczyć w życiu szkoły. Dzięki wam, liderom wzmocnienia tej współpracy, wypracowane przez was modelowe rozwiązania trafią docelowo do wszystkich polskich szkół" - podkreśliła wiceminister, zwracając się do uczestników konferencji.

Według niej, by współpraca była prawdziwa i trwała, musi czemuś służyć, musi odpowiadać na problemy szkoły i środowiska, musi prowadzić do rozwoju, a w efekcie podnosić jakość edukacji.

Projekt realizowany jest przez MEN jest w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Mazowsze; zakończyć ma się w lutym 2015 r. Uczestniczyć w nim będzie ponad tysiąc publicznych szkół i przedszkoli w całym kraju, w tym 101 przedszkoli, 467 szkół podstawowych, 390 gimnazjów i 76 szkół ponadgimnazjalnych.

Z każdej ze szkół wybranych zostanie po 6 przedstawicieli (2 rodziców, 2 uczniów i dwóch nauczycieli), natomiast z przedszkoli po 4 przedstawicieli (2 rodziców i 2 nauczycieli), którzy wezmą udział w specjalnie dla nich opracowanych warsztatach i szkoleniach; mają oni zostać liderami zmian w swoich środowiskach.

Szkolenia dla dyrektorów i nauczycieli będą miały na celu wyjaśnienie znaczenia roli oraz praw rodziców i uczniów w życiu szkoły oraz przygotowanie do ich aktywnego w nim uczestnictwa.

Uczniowie wezmą udział w szkoleniach dotyczących m.in. uprawnień i sposobów działania samorządu uczniowskiego oraz zasad skutecznej współpracy z nauczycielami i dyrekcją oraz rodzicami. Dla rodziców odbędą się szkolenia z zakresu uprawnień rad rodziców, praw rodziców w szkole, dobrych praktyk działań rodziców w przestrzeni szkolnej oraz zasad skutecznej współpracy z dyrekcją.

W ramach projektu uruchomione zostaną również dwa internetowe portale edukacyjne dla uczniów i rodziców.

Z badania przeprowadzonego na potrzeby projektu wynika, że 55 proc. rodziców uważa, że dzięki zaangażowaniu się w życie szkoły można mieć wpływ na niektóre decyzje dotyczące funkcjonowania szkoły, a 29,3 proc. sądzi, że można mieć wpływ na większość decyzji. 15,7 proc. respondentów jest przekonanych, że angażowanie się w życie szkoły nie ma sensu, gdyż wszystkie decyzje podejmowane są przez nauczycieli i dyrekcję.

Badanie zrealizowano metodą wywiadów telefonicznych w drugiej połowie września 2013 r. na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie rodziców dzieci. w wieku szkolnym; łącznie przeprowadzono 1019 wywiadów.

Projekt „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice. kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu operacyjnego kapitał ludzki.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • keson, 2013-10-22 18:26:13

  tak to rzeczywiście prawdziwy kapitał!!!!!!!!!!!!
 • msl, 2013-10-21 19:23:46

  A nauczyciele to niby nie?