PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczniowie: nie rób łaski, noś odblaski

  • AW    28 stycznia 2015 - 12:10
Uczniowie: nie rób łaski, noś odblaski
Od 31 sierpnia 2014 r. piesi, którzy po zmroku poruszają się poza obszarem zabudowanym, powinni mieć na sobie element odblaskowy (fot.youtube.pl)

W styczniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozstrzygnęło konkurs "Błyskotliwi". Zobacz nagrodzone filmy.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a jego celem było zwiększenie świadomości społeczeństwa, szczególnie młodych osób, w zakresie właściwego zachowania się na drodze po zmroku.

W ramach konkursu szkoły musiały zrealizować ok. 40 sekundowy spot związany z tematyką noszenia elementów odblaskowych. Zainteresowanie było spore - MSW otrzymało aż 184 filmy. Mimo rymowanych, często "lekkich" tytułów, przekaz spotów był bardzo poważny.

Wśród zwycięskich spotów znalazły się:

-  Bądź błyskotliwy, noś odblaski - Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Sokółce - spot

- Bądź widoczny, daj szansę kierowcy - Katolickie LO im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju

- Nie rób łaski, noś odblaski - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jakuba Wejhera w Wejherowie

Resort przypomina, że człowiek idący z odblaskiem jest widoczny w światłach samochodu z odległości około 150 metrów. Bez tego elementu kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości około 40 metrów.

Od 31 sierpnia 2014 r. piesi, którzy po zmroku poruszają się poza obszarem zabudowanym, powinni mieć na sobie element odblaskowy.

Do 31 sierpnia 2014 r. obowiązek noszenia elementów odblaskowych miały osoby poniżej 15 roku życia. Teraz nowy przepis dotyczy wszystkich, bez względu na wiek. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pieszy będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania - tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski lub kamizelki. Policja zaznacza, że ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierowców. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.