Uczniowie noszą za ciężkie tornistry

Lubuski Sanepid od kilku lat sprawdza, z jakim obciążeniem uczniowie chodzą do szkoły. Ostatnie badania wskazują, że ponad 35 proc. uczniów szkół podstawowych nosi zbyt ciężkie tornistry.
Uczniowie noszą za ciężkie tornistry

W Polsce nie ma przepisów regulujących kwestię maksymalnego ciężaru tornistrów; na podstawie badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego przyjmuje się, że ciężar ten nie powinien przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia.

Czytaj też: Uczniowie mają za ciężkie tornistry

Jak poinformowała Iwona Rydzaj z Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie, w roku szkolnym 2011/12 pomiarem objęto 9 tys. uczniów klas I-VI w 112 szkołach podstawowych województwa lubuskiego.

Przekroczenie wagi tornistra-plecaka stwierdzono u 35,6 proc. zbadanych uczniów; nie zaobserwowano istotnej różnicy pomiędzy uczniami szkół miejskich i wiejskich.

Najwięcej przypadków przekroczenia wagi plecaków odnotowano u uczniów klas pierwszych (44,1 proc.), a najmniej - podobnie jak w roku ubiegłym - u uczniów klas szóstych (20 proc.).

Przeprowadzane corocznie badania nie wykazują znaczącej poprawy w tym zakresie. W porównaniu do roku ubiegłego zaobserwowano nieznaczny spadek liczby uczniów noszących przeciążony bagaż szkolny z 39,3 proc. w 2011 r. do 35,4 proc. w 2012 r.

Zmniejszenie liczby uczniów noszących zbyt ciężki tornister zanotowano głównie w przypadku uczniów klas szóstych.

Według specjalistów z Sanepidu, nadmierna waga plecaków-tornistrów wynika nie tylko z konieczności przynoszenia do szkoły podręczników szkolnych i zeszytów, ale również przedmiotów niezwiązanych z lekcjami (pamiętniki, dodatkowe piórniki, napoje w dużych butelkach, strój na WF lub podręczniki, które w danym dniu są niepotrzebne).

Ponadto uczniowie często nie wypakowują z dnia na dzień swoich plecaków, tylko dorzucają kolejne książki.

Duży wpływ na zmianę nawyków uczniów mają ich rodzicie i nauczyciele. Ci pierwsi powinni wybierać tornistry dobrej jakości, sprawdzać, co dzieci zabierają do szkoły, i w jaki sposób noszą tornister.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

noszą przeogromny ciężar... czy warto jeszcze do niego dokładać?

Ojatwo, 2012-09-24 14:02:12 odpowiedz

właśnie, kiedyś tego nie było - lekarze ortopedzi powinni grzmieć na alarm

Alex, 2012-09-24 09:36:40 odpowiedz

Dzisiaj zważyłam tornister dziecka 10lat ,waga dziecka 32kg waga tornistra 6kg. Problem ciężkich tornistrów jest od początku rozpoczęcia nauki w szkole.Dziecko w pierwszej klasie nie miało wad postawy dzisiaj ma skoliozę i lordozę kręgosłupa .

unyt, 2012-09-24 07:41:31 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE