PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczniowie podążą patriotyczną ścieżką

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    7 września 2013 - 10:40
Uczniowie podążą patriotyczną ścieżką

Rzecznik Praw Obywatelskich inicjuje program edukacji patriotycznej. Prof. Irena Lipowicz zabiega o to, by młodzież po podstawówce mogła poznać miejsca kaźni Polaków.
Zależy nam na tym, by każdy uczeń miał szansę osobiście odwiedzić jedno z 54 takich miejsc, które rozsiane są po całej Polsce - podkreśla w „Rzeczpospolitej" Lipowicz.

Edukacja patriotyczna ma też pomóc w walce z postawami ksenofobicznymi i nacjonalistycznymi wśród młodych ludzi.

Będziemy namawiać samorządy, by zaangażowały się w ten pomysł; o wsparcie finansowe i organizacyjne zamierzamy zwrócić się też do instytucji rządowych - zapowiada Wojciech Soczewica, który w biurze RPO koordynuje prace nad tą inicjatywą.

Do programu jako pierwszy włączył się Wrocław. i już we wrześniu tamtejsi gimnazjaliści i licealiści będą mogli uczestniczyć w takich wyjazdach finansowanych przez miasto.

Pomysł chwalą historycy, a jak przypomina „Rz", program takich patriotycznych wycieczek był już realizowany - za rządów Romana Giertycha w MEN. - i przez 3 lata cieszył się wśród uczniów i nauczycieli ogromnym zainteresowaniem. Ale nowa szefowa MEN Katarzyna Hall już go nie przedłużyła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-09-09 09:34:17

    Inicjatywa dobra, ale... Po pierwsze - dlaczego tylko miejsca kaźni? Po drugie - jak niby wizyta w obozie koncentracyjnym ma pomóc w likwidacji ksenofobii? Patriotyzmu nie da się nauczyć w szkole. Patriotą może być tylko osoba, która jest dumna ze swojego kraju. A z czego może być dumny Polak? Nasza... reprezentacja piłkarska nie jest w stanie wygrać z drużyną, której kilkanaście lat temu jeszcze nie było. Nie mamy gospodarki, polityki zagranicznej, szacunku i poważania na świecie. Jak tu być patriotą? Wycieczki do różnych miejsc (nie tylko miejsc kaźni) powinny być elementem nauki historii. A nauka historii to powinna być przede wszystkim nauka historii Polski - na tle wydarzeń na świecie. Dzisiaj polski uczeń lepiej zna nazwiska przywódców rewolucji francuskiej czy wojny o niepodległość USA niż twórców Konstytucji 3 Maja (a to przecież ten sam okres). Nauczmy Polaków historii Polski (i tej dobrej, i tej złej), poprawmy wizerunek Polski na świecie - a wtedy patriotyzm sam się pojawi.  rozwiń