PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczniowie sadzą las

  • PAP    23 kwietnia 2012 - 11:47
Uczniowie sadzą las

Dzieci ze szkół podstawowych i przedszkolaki rozpoczęły w poniedziałek pod Olsztynem sadzenie lasu.
Za kilka dni swój las posadzą na Warmii także zagraniczni studenci, którzy uczą się w Polsce w ramach projektu „Erasmus”.

Rzecznik prasowy olsztyńskiej dyrekcji Lasów Państwowych Adam Pietrzak poinformował, że w poniedziałkowej akcji sadzenia lasu bierze udział w sumie 400 dzieci, przedszkolaków i uczniów podstawówek z Olsztyna (zabierz głos/oceń prezydenta) i okolic.

„Każde dziecko posadziło przynajmniej jedno drzewo przygotowane przez leśników, był to dąb” – powiedział Pietrzak.

Rzecznik olsztyńskich lasów dodał, że akcja miała na celu nie tyle obsadzenie pola młodymi sadzonkami, co raczej uświadomienie dzieciom, ile trudu wymaga posadzenie drzewa.

„To taka lekcja biologii na żywo. Mam nadzieję, że dzieci, które same posadziły las, nie będą w przyszłości w nim śmieciły czy zachowywały się w lesie niewłaściwie” – powiedział Pietrzak.

Każde z dzieci sadzących las dostało od leśników pamiątkową koszulkę, a w ramach odpoczynku po ciężkiej pracy – kiełbaskę z ogniska.

W piątek swój las posadzą pod Olsztynem zagraniczni studenci, którzy przebywają w Polsce w ramach projektu wymiany studenckiej „Erasmus”.

„Las Erasmusa to społeczna akcja sadzenia lasów prowadzona od 2008 roku przez międzynarodowe stowarzyszenie Erasmus Student Network we współpracy z Lasami Państwowymi. W tym roku przypada jubileusz 25-lecia funkcjonowania programu Erasmus w Europie, dlatego polska sekcja stowarzyszenia Erasmus Student Network zaplanowała posadzenie rekordowej liczby 25 tys. sadzonek na terenie dwunastu Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych” – powiedział Pietrzak.

W tym roku olsztyńscy leśnicy na obszarze 3 tys. 523 hektarów posadzą 20 mln sadzonek młodych drzew; koszt sadzenia lasu to 17 mln zł.

Dominującym gatunkiem, który sadzą leśnicy z Warmii i Mazur, jest sosna – stanowi ona ponad 60 procent wszystkich sadzonek. Na lepszych glebach leśnicy posadzą także gatunki liściaste – przede wszystkim dęby i buki.

Powierzchnia lasów na Warmii i Mazurach systematycznie rośnie. Jak podał Adam Pietrzak, od 1994 roku nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie wycięły 41,2 tys. hektarów lasów (6,8 proc. powierzchni zalesionej regionu), natomiast posadziły las na powierzchni 77,5 tys. hektarów, w tym na 23,3 tys. hektarów gruntów dotychczas nieleśnych.

Leśnicy przypominają, że do młodego lasu nie wolno wchodzić, dopóki drzewa nie mają co najmniej 4 metrów wysokości.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.