PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczniowie z Przemyśla dostali tornistry z wyprawką

  • PAP    25 sierpnia 2014 - 10:35
Uczniowie z Przemyśla dostali tornistry z wyprawką

Prawie 8 tys. uczniów odebrało tornistry z wyprawką szkolną podczas finału ogólnopolskiej akcji "Tornister pełen uśmiechów"w Przemyślu (Podkarpackie). Tornistry z wyposażeniem przygotowała Caritas archidiecezji przemyskiej.
Jak poinformował kanclerz kurii archidiecezjalnej w Przemyślu ks. Bartosz Rajnowski tornistry trafiły do dzieci potrzebujących z archidiecezji przemyskiej i diecezji ościennych: rzeszowskiej i zamojsko-lubaczowskiej.

"Takie tornistry otrzymało też kilkadziesiąt dzieci z Ukrainy, które spędzały wakacje w ośrodkach przemyskiej Caritas. Właśnie tym akcentem kończą wypoczynek u nas" - powiedział ks. Rajnowski.

Dzieci otrzymały plecaki, w których znalazły się zeszyty, bloki rysunkowe, kredki, flamastry, plastelina, długopisy, ołówki i przybory geometryczne. Każdy tornister z wyposażeniem kosztował około 100 zł.

Czytaj też:  Wyprawka szkolna w 2014 r. - są zmiany

Na apel przemyskiej Caritas odpowiedziało wiele firm z regionu, samorządów, parafii i osób prywatnych. Z kolei uczniów wskazywały m.in. miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej, szkoły, parafie.

Każde dziecko, które przyjechało po odbiór tornistra, otrzymało też talon na posiłek i słodycze.

Akcja Caritas Polskiej "Tornister pełen uśmiechów" organizowana jest po raz szósty, a jej finał już po raz trzeci odbył się w Przemyślu. Celem akcji jest pomoc i zwiększenie szans edukacyjnych uczniów z najuboższych rodzin. W kampanię włączyły się diecezjalne Caritas w całej Polsce. W wielu parafiach do specjalnych koszy zbierane były podstawowe artykuły szkolne, które wypełniły plecaki kupione przez Caritas.

Czytaj też: Czytnik e-booków i tablet w wyprawce szkolnej

Pozostałe wyprawki będą wręczane dzieciom przez Szkolne Koła i Parafialne Zespoły Caritas na przełomie sierpnia i września w poszczególnych diecezjach. Rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska przypomniał, że w ubiegłym roku przygotowano 30 tys. wyprawek z artykułami szkolnymi, i wyraził nadzieję, że w tym roku uda się ich przygotować jeszcze więcej.

Tegoroczną kampanię "Tornister pełen Uśmiechów" po raz kolejny wspierali wydawcy z Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. Wydawnictwa: WSiP, Nowa Era, Oxford University Press, Pearson i Macmillan za pośrednictwem Caritas bezpłatnie przekazali ponad 7 tysięcy podręczników i pakietów edukacyjnych, na łączną kwotę ponad 300 tys. zł.

Książki, ćwiczenia i inne pomoce szkolne zostaną osobno przekazane potrzebującym.

Przewodniczący sekcji wydawców edukacyjnych w Polskiej Izbie Książki Jarosław Matuszewski przypomniał, że wydawcy edukacyjni już po raz trzeci uczestniczą w akcji "Tornister Pełen Uśmiechów"; w ciągu trzech lat przekazali ponad 30 tys. podręczników i pakietów edukacyjnych.

"Cieszymy się, że dzięki współpracy z Caritasem możemy przyczyniać się do wyrównywania szans edukacyjnych dzieci z najbardziej potrzebujących rodzin" - powiedział Matuszewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.