Uczyli się samorządu i savoir-vivre'u

Zasady kościelnego savoir-vivre'u, elementy protokołu dyplomatycznego i podstawowe informacje o samorządzie poznali uczestnicy szkolenia zorganizowanego w sobotę w Krakowie przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Podczas szkolenia można było usłyszeć jak zwracać się do kardynała, biskupa i zakonnika, jakich tytułów i kiedy należy używać wobec kościelnych hierarchów, za co odpowiada proboszcz.

"Ludzie często nie wiedzą, jak zwracać się do proboszcza czy do kardynała i jak się zachować podczas spotkania czy uroczystości. Ten kurs ma pomóc odnaleźć się w konkretnej sytuacji" - mówił rzecznik krakowskiej kurii ks. Robert Nęcek, który prowadził tą część szkolenia.

Był też blok poświęcony funkcjonowaniu administracji rządowej i samorządowej, a w nim doświadczony urzędnik Łukasz Strutyński mówił m.in.o podziale kompetencji, współpracy władzy publicznej z organizacjami społecznymi, sprawnej komunikacji, organizacji spotkań, ubiorze w sytuacjach oficjalnych, formie podziękowań i prezentów dla urzędników.

W kursie, odbywającym się w piwnicy krakowskiej kurii, uczestniczyło 26 osób. "Organizowaliśmy już kursy dotyczące protokołu dyplomatycznego. Nowością są zasady kościelnego savoir-vivre. Ci młodzi ludzie, działający w różnych stowarzyszeniach i organizacjach spotykają się z samorządowcami, administracją publiczną, ludźmi Kościoła. Szkolenie, choć dotyczy spraw podstawowych i dla starszych znanych, jest im bardzo potrzebne, bo do tej pory nie mieli okazji nauczyć się tych rzeczy" - powiedział PAP prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Marcin Nowak.

"Jak wielu młodych ludzi muszę czasem załatwiać jakieś sprawy, udać się do kogoś z pismem, umówić się na spotkanie. Często pojawiają się wątpliwości, z czym do kogo. W przypadku osób duchownych młodzi ludzie mają jeszcze więcej wątpliwości np. czy mówi się +Szczęść Boże+ czy "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" to samo. Co robić, gdy księdza spotykam w sytuacji prywatnej np. na basenie" - mówiła uczestniczka kursu Karolina Pluta z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Szkolenie było częścią cyklu Diecezjalna Szkoła Lidera "DieSeL". Jego koszt wynosił 35 zł od osoby

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE