UE dofinansuje krakowskie instytucje edukacyjne

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał w piątek w Krakowie umowy dotyczące unijnego dofinansowania dla trzech instytucji. Jak mówił, inwestycje w obszarze edukacji kulturalnej i artystycznej są "inwestycjami w przyszłość".

W Szkole Muzycznej I i II stopnia na krakowskim Podgórzu, w której ma ruszyć budowa sali koncertowej i sal dydaktycznych, minister Zdrojewski wmurował cegłę.

"Mamy niż demograficzny. Do uczelni i szkół artystycznych trafia jednak więcej dzieci niż to było dziesięć lat temu" - mówił Zdrojewski. "Na jedno miejsce w szkołach teatralnych jest 60 chętnych, a w szkołach artystycznych I stopnia o jedno miejsce najczęściej ubiega się dwoje dzieci" - powiedział.

Czytaj też: Ponad 11 mld na edukację z UE

Dodał, że właśnie z tego powodu powołał w ostatnich latach 28 Szkół Muzycznych I stopnia, a te które istniały mogły uruchomić drugi stopień edukacji. Minister mówił, że dotacje unijne dostają te placówki i szkoły, które mają osiągnięcia i które dobrze zaplanowały inwestycje. Inwestycje muszą być ukończone do końca 2014 r.

"Dla mnie priorytetem zawsze była edukacja kulturalna i artystyczna. Zależy mi na doprowadzeniu do sytuacji takiej, aby infrastruktura szkolnictwa artystycznego była na europejskim poziomie" - mówił dziennikarzom Zdrojewski.

20,7 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzyma Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na budowę galerii Europa-Daleki Wschód. 8,2 mln zł trafi do Akademii Sztuk Pięknych na dokończenie budowy zespołu sal wielofunkcyjnych, w tym nowej auli, a 8,5 mln zł do Szkoły Muzycznej przy ul. Józefińskiej na jej rozbudowę.

Jak podkreślił minister, prace prowadzone od kilku lat w krakowskiej ASP długo czekały na sfinansowanie. "Ta umowa daje szansę na zakończenie ważnej inwestycji i doprowadzenie do pomyślnego finału wszelkich rozliczeń" - mówił szef ministerstwa kultury.

Funkcjonująca w XIX-wiecznym budynku Szkoła Muzyczna w Podgórzu już w 2010 r. otrzymała z budżetu miasta 1 mln 476 tys. zł, co wystarczyło jedynie na wykonanie fundamentów, później rozbudowę z braku pieniędzy wstrzymano. Dzięki unijnym środkom powstanie sala koncertowa na 120 miejsc i 21 sal dydaktycznych.

"Szkoła jest usytuowana w miejscu nie spektakularnym, często pomijanym, ma długi dorobek i duże osiągnięcia. To skromna inwestycja z dużą efektywnością, bo daje możliwość podwojenia liczby uczniów" - powiedział dziennikarzom Zdrojewski.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE