PARTNER PORTALU
  • BGK

UE dofinansuje krakowskie instytucje edukacyjne

  • PAP    16 listopada 2012 - 16:13

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał w piątek w Krakowie umowy dotyczące unijnego dofinansowania dla trzech instytucji. Jak mówił, inwestycje w obszarze edukacji kulturalnej i artystycznej są "inwestycjami w przyszłość".
W Szkole Muzycznej I i II stopnia na krakowskim Podgórzu, w której ma ruszyć budowa sali koncertowej i sal dydaktycznych, minister Zdrojewski wmurował cegłę.

"Mamy niż demograficzny. Do uczelni i szkół artystycznych trafia jednak więcej dzieci niż to było dziesięć lat temu" - mówił Zdrojewski. "Na jedno miejsce w szkołach teatralnych jest 60 chętnych, a w szkołach artystycznych I stopnia o jedno miejsce najczęściej ubiega się dwoje dzieci" - powiedział.

Czytaj też: Ponad 11 mld na edukację z UE

Dodał, że właśnie z tego powodu powołał w ostatnich latach 28 Szkół Muzycznych I stopnia, a te które istniały mogły uruchomić drugi stopień edukacji. Minister mówił, że dotacje unijne dostają te placówki i szkoły, które mają osiągnięcia i które dobrze zaplanowały inwestycje. Inwestycje muszą być ukończone do końca 2014 r.

"Dla mnie priorytetem zawsze była edukacja kulturalna i artystyczna. Zależy mi na doprowadzeniu do sytuacji takiej, aby infrastruktura szkolnictwa artystycznego była na europejskim poziomie" - mówił dziennikarzom Zdrojewski.

20,7 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzyma Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na budowę galerii Europa-Daleki Wschód. 8,2 mln zł trafi do Akademii Sztuk Pięknych na dokończenie budowy zespołu sal wielofunkcyjnych, w tym nowej auli, a 8,5 mln zł do Szkoły Muzycznej przy ul. Józefińskiej na jej rozbudowę.

Jak podkreślił minister, prace prowadzone od kilku lat w krakowskiej ASP długo czekały na sfinansowanie. "Ta umowa daje szansę na zakończenie ważnej inwestycji i doprowadzenie do pomyślnego finału wszelkich rozliczeń" - mówił szef ministerstwa kultury.

Funkcjonująca w XIX-wiecznym budynku Szkoła Muzyczna w Podgórzu już w 2010 r. otrzymała z budżetu miasta 1 mln 476 tys. zł, co wystarczyło jedynie na wykonanie fundamentów, później rozbudowę z braku pieniędzy wstrzymano. Dzięki unijnym środkom powstanie sala koncertowa na 120 miejsc i 21 sal dydaktycznych.

"Szkoła jest usytuowana w miejscu nie spektakularnym, często pomijanym, ma długi dorobek i duże osiągnięcia. To skromna inwestycja z dużą efektywnością, bo daje możliwość podwojenia liczby uczniów" - powiedział dziennikarzom Zdrojewski.

<!-- pagebreak //-->

W nowej galerii Muzeum Manggha, które powstało 18 lat temu dzięki inicjatywie Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz, ma być prezentowana kultura i technika krajów Dalekiego Wschodu m.in. prace artystów z Korei i Chin. Całkowity koszt inwestycji to 29,8 mln zł. Otwarcie gmachu planowane jest na koniec listopada 2014 r.

"Ten budynek był planowany od wielu lat. Nasze zadania nie powinny się ograniczać wyłącznie do prezentacji dorobku Japonii" - mówiła dyrektor Muzeum Manggha Bogna Dziechciaruk-Maj.

"Jesteśmy szczęśliwi, że umowa została dziś podpisana. Projekt budowli jest gotowy od dawna i widać, że otoczenie Mangghi po jego powstaniu zostanie zamknięte w logiczny sposób" - powiedziała w piątek Krystyna Zachwatowicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.