PARTNER PORTALU
  • BGK

Ujazd Lublina

  • KB    20 kwietnia 2010 - 09:53
Ujazd Lublina

W niedzielę, 25 kwietnia odbędzie się ujazd czyli obejście granic jednego z najcenniejszych historycznych polskich miast, Lublina - pomnika historii.
Prezydent Adam Wasilewski oraz miejski konserwator zabytków Maciej Paschke zapraszają na "Ujazd Lublina - pomnika historii".

Obejście granic pomnika odbędzie się 25 kwietnia, w niedzielę, w trzecią rocznicę uznania Lublina za jedno z najcenniejszych historycznych miast w Polsce. Będzie to zarazem początek działań mających na celu budowanie świadomości istnienia i wartości miasta jako pomnika historii i depozytariusza znaku europejskiego dziedzictwa, a także szans jakie ten status niesie ze sobą.

Ujazd Lublina będzie miał na celu symboliczne wydzielenie z przestrzeni miasta terenu uznanego za pomnik historii rozporządzeniem prezydenta RP z dnia 25 kwietnia 2007 roku.

Spacer wokół granic pomnika historii będzie połączony z krótkimi prelekcjami na temat historii miasta oraz czytaniem fragmentów z literatury opisujących dane miejsca. Końcowym akcentem ceremonii będzie krótki koncert skrzypcowy.

„Ujazd” – to w dawnym prawie objazd mający na celu ustalenie granic nieruchomości. Wielokrotnie w średniowieczu, gdy zachodziła potrzeba wyznaczenia granic – objeżdżano je lub obchodzono – jednocześnie symbolicznie obejmując „ujechaną” ziemię w posiadanie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.