PARTNER PORTALU
  • BGK

Ukazała się gra o Bornym Sulinowie

  • PAP    28 lipca 2011 - 18:37
Ukazała się gra o Bornym Sulinowie

Ukazała się planszowa gra historyczno-edukacyjna o Bornym Sulinowie (Zachodniopomorskie) - jednym z najmłodszych miast w Polsce, którego z powodu znajdującej się tam bazy Armii Radzieckiej przez wiele lat nie było na żadnej cywilnej mapie kraju.
W czwartek do miejscowej biblioteki trafiły pierwsze egzemplarze gry. Dyrektor placówki Dominika Kwinta powiedziała PAP, że cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jak poinformowała "rozeszło się już sto kompletów".

Gra zatytułowana "Borne Sulinowo - wczoraj i dziś" powstała dzięki grantowi przyznanemu Miejskiej Bibliotece Publicznej przez Akademię Rozwoju Filantropii w ramach Programu Rozwoju Bibliotek "Aktywna Biblioteka."

Nad grą przez pół roku pracowało kilka nastolatek, wspomaganych przez grono dorosłych miłośników historii Bornego Sulinowa. Tymi siłami stworzono planszę z czarnymi, czerwonymi i zielonymi polami odpowiadającymi niemieckiej, radzieckiej i polskiej historii miasta oraz po 50 kart w tych samych kolorach z pytaniami dotyczącymi każdej z tych epok.

Na planszy zamieszczono również zdjęcia najciekawszych obiektów znajdujących się w Bornem Sulinowie. Na fotografiach jest m.in. radziecki blok mieszkalny typu Leningrad oraz willa generała Wiktora Dubynina - przedostatniego dowódcy Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, który mieszkał w Bornem Sulinowie.

Gracze posługując się kostką chodzą po planszy pionkami i w zależności od koloru pola, na którym się zatrzymają, odpowiadają na pytania dotyczące odpowiedniego fragmentu historii miasta. Poprawna odpowiedź jest punktowana kolejnym ruchem pionka, niewłaściwa to strata kolejki i ruch przeciwnika.

Według Dominiki Kwinty pytania nie należą do łatwych, bo m.in. dotyczą konkretnych dat z historii miasta lub dawnych nazw osad, na bazie których powstało Borne Sulinowo. Ale na tym właśnie polega edukacyjny aspekt gry.

"Borne Sulinowo - wczoraj i dziś" wydano w nakładzie 1 000 egzemplarzy. Gra jest przeznaczona dla 2 - 4 osób.

Borne Sulinowo przez lata było dużym garnizonem wojskowym, do którego przylegał poligon o powierzchni 18 tys. hektarów. Garnizon na początku lat 30. XX wieku utworzyli Niemcy. Zmilitaryzowane miasteczko oficjalnie i uroczyście otwarto 18 sierpnia 1938 r. W lutym 1945 r. garnizon zajęła Armia Radziecka, która stacjonowała tu do 21 października 1992 r. Miasta nie było w tym czasie na żadnej cywilnej mapie.

Dopiero po wyjściu Rosjan Borne Sulinowo stało się miejscem jawnym. Oficjalnie otwarto je dla cywilów 5 czerwca 1993 r. Natomiast 15 września 1993 r. Rada Ministrów nadała mu status miasta. Obecnie w Bornem Sulinowie mieszka ok. 5 tys. ludzi. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • CZAS, 2011-07-28 19:11:23

    Gra jak gra ale czy sie uda wygrać?Poniekąt?zAWSZE?