PARTNER PORTALU
  • BGK

Ukraińska szkoła w Górowie Iławeckim – najlepsi ze stypendiami

  • PAP    22 czerwca 2011 - 12:39
Ukraińska szkoła w Górowie Iławeckim – najlepsi ze stypendiami

W tradycyjnych koszulach tzw. soroczkach odbierali świadectwa uczniowie szkoły z ukraińskim językiem wykładowym w Górowie Iławeckim (warmińsko-mazurskie).
Dwudziestu dwóch najlepszych uczniów podczas zakończenia roku szkolnego otrzymało stypendia.

Jak powiedział dyrektor szkoły Mirosław Olejnik 200 zł stypendia otrzymało 22 uczniów, którzy mają średnią 5,0 i więcej. Stypendia ufundowała najlepszym uczniom działająca przy szkole fundacja.

Liceum i gimnazjum z ukraińskim wykładowym w Górowie Iławeckim od lat kultywuje tradycję, wedle której uczniowie na ważne szkolne uroczystości zakładają wyszywane koszule tzw. soroczki. „Tak się stało i w tym roku, zakładanie soroczek jest u nas już tak oczywiste, że nawet nie trzeba było o tym uczniom przypominać” – powiedział Olejnik.

Rok szkolny w Górowie Iławeckim zakończyło blisko stu uczniów – większość z nich to wnukowie i prawnukowie przesiedleńców z akcji „Wisła” z 1947 roku, ale z każdym rokiem w szkole uczy się coraz więcej dzieci Ukraińców pracujących w Polsce oraz Polaków, których przyciąga do szkoły wysoki poziom nauczania.

W minioną sobotę szkoła w Górowie świętowała 20-lecie istnienia jako odrębna jednostka – klasy z wykładowym ukraińskim w regionie istniały od 1968 roku.

W Polsce jest pięć szkół, w których uczniowie uczą się w języku ukraińskim, oprócz Górowa w warmińsko-mazurskim podobna szkoła istnieje w sąsiednich Bartoszycach, poza tym takie szkoły działają w Przemyślu, Legnicy i Białym Borze.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.