PARTNER PORTALU
  • BGK

Ułatwienia dla gminnych instytucji kultury

  • GK    4 lipca 2011 - 15:25
Ułatwienia dla gminnych instytucji kultury

Gminne instytucje kultury będą mogły łączyć działalność teatru i galerii lub orkiestry i ogniska muzycznego – wynika z nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Sejm zaakceptował w piątek proponowane zmiany.

Dokument dzieli instytucje kultury na artystyczne (m.in.: teatry, opery, operetki, filharmonie, zespoły pieśni i tańca, orkiestry) i inne instytucje kultury (np. muzea, biblioteki, domy kultury, galerie).

Artyści (aktorzy, muzycy itp.) będą zatrudniani na podstawie umowy sezonowej, będącej umową na czas określony – od 1 do 5 sezonów.

Wprowadzono również zasadę, że zatrudnianie na czas określony dotyczyć będzie dyrektorów wszystkich instytucji kultury. Zaproponowano, aby dyrektor instytucji artystycznej był powoływany na czas określony – od 3 do 5 sezonów.

Dyrektorzy innych instytucji kultury (np. muzeów) byliby powoływani na czas określony – do 7 lat.

Nowym rozwiązaniem jest wprowadzenie zasady, że umowie z dyrektorem ma towarzyszyć kontrakt z organizatorem instytucji kultury (resortem kultury lub samorządem terytorialnym), w którym będą szczegółowo wskazane zobowiązania obydwu stron.

Na większą elastyczność w prowadzeniu działalności kulturalnej przez rząd i samorządy terytorialne pozwoli wprowadzenie nowych przepisów, które stworzą możliwość łączenia różnych form organizacyjnych instytucji kultury.

Łączenie różnych form działania w ramach jednej instytucji kultury jest szczególnie atrakcyjne i racjonalne w przypadku gminnych instytucji kultury. Mogłoby to dotyczyć np. połączenia teatru i galerii, orkiestry i ogniska muzycznego, a w szczególnych sytuacjach nawet teatru i domu kultury.

Możliwe także będzie łączenie bibliotek z innymi formami organizacyjnymi działalności kulturalnej, pod warunkiem że takie połączenie odbędzie się bez uszczerbku dla dotychczasowych zadań biblioteki.

Oznacza to, że w powstałej instytucji pracownicy zatrudnieni na stanowiskach bibliotekarskich będą spełniali wymogi obowiązujące bibliotekarzy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.