PARTNER PORTALU
  • BGK

Umorzono śledztwo w sprawie matur z chemii

  • PAP    30 grudnia 2011 - 13:25
Umorzono śledztwo w sprawie matur z chemii

Łódzka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie możliwości przekroczenia uprawnień przez dyrekcję Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi.
Chodzi o podjęcie przez nią decyzji o unieważnieniu egzaminu maturalnego z chemii absolwentom ostrowieckich liceów.

Czytaj też: Decyzja o unieważnieniu matur w sądzie

Jak powiedział rzecznik prokuratury Krzysztof Kopania, w trakcie śledztwa m.in. przesłuchano maturzystów, „odtworzono procedury związane ze sprawdzaniem prac maturalnych”, przesłuchano członków komisji egzaminacyjnej, także osoby, które sprawdzały prace jak również przedstawicieli Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) w Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta) i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. a także osoby, które konsultowały prawidłowość stwierdzonych błędów.

Czytaj też: Uczniowie zaskarżą matury

Po analizie zebranego materiału, prokuratura uznała, że decyzja o unieważnieniu egzaminu „mieściła się granicach obowiązujących przepisów”. „Poza tym w oparciu o stwierdzone błędy w pracach maturzystów, komisja mogła uznać, że były one niesamodzielne. Dlatego nie można mówić o przekroczeniu uprawnień przez OKE i postępowanie umorzono” – powiedział Kopania.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi unieważniła matury z chemii na poziomie rozszerzonym 53 uczniom dwóch renomowanych ostrowieckich liceów, uznając, że prace nie były pisane samodzielnie. Dyrektor OKE w Łodzi Danuta Zakrzewska mówiła na początku lipca w Kielcach (zabierz głos/oceń prezydenta) podczas spotkania na temat matur, że w unieważnionych pracach powtarzały się bardzo charakterystyczne błędy, które nie wynikają ze sposobu nauczania.

Według niej zadania wykonane były w sposób inny niż ten, którego uczy się w szkole, tak jakby rozwiązywał je student lub nauczyciel. Według Zakrzewskiej, przed podjęciem decyzji o unieważnieniu, zgodnie z procedurami, prace były wielokrotnie sprawdzane, także przez zespół ekspertów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Zdaniem maturzystów i rodziców, błędy mogły wynikać z tego, że uczniowie mieli tych samych nauczycieli i korepetytorów.

Przeciwko decyzji zaprotestowali maturzyści i ich rodzice. Część z nich złożyła do prokuratury w Ostrowcu Świętokrzyskim zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień przez dyrekcję OKE. Prokuratura w Ostrowcu Świętokrzyskim – ze względu na właściwość miejsca OKE – przesłała zawiadomienie do Łodzi. Na początku sierpnia Prokuratura Rejonowa Łódź-Polesie wszczęła śledztwo w tej sprawie.

W połowie sierpnia pełnomocnik maturzystów z Ostrowca Świętokrzyskiego (zabierz głos/oceń prezydenta) wystąpił ze skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi na decyzję OKE unieważniającą matury z chemii uczniom.

Unieważnienie matury z chemii nie oznacza, że uczniowie nie zdali matury, ale na świadectwach z tego przedmiotu mają wpisane zero punktów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: