PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowa o współpracy ZUS z politechniką

  • PAP    21 marca 2011 - 20:16

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk i rektor Politechniki Rzeszowskiej Andrzej Sobkowiak podpisali w poniedziałek porozumienie o współpracy między obiema instytucjami. Umowa umożliwi m.in. odbywanie praktyk i staży studentom Politechniki.
Jak powiedział podczas uroczystości dyrektor rzeszowskiego oddziału ZUS Stanisław Wasilewski, studenci kierunków informatycznych będą mogli pogłębiać wiedzę zdobytą na uczelni przez zastosowanie jej w praktyce. - Naszą korzyścią będzie to, że będziemy mogli ograniczyć zlecanie części prac badawczo-rozwojowych firmom komercyjnych - dodał.

Podkreślił, że ZUS daje studentom możliwość zapoznania się z jednym z najbardziej zaawansowanych systemów informatycznych w Europie. Wasilewski zaznaczył, że studenci i naukowcy wspólnie z przedstawicielami ZUS będą uczestniczyć też w projektach budowy aplikacji, które następnie zostaną wykorzystane przez Zakład.

- Zatem dla nas będą to oszczędności wynikające z wykorzystania prac badawczych prowadzonych wspólnie w powstającym właśnie w Rzeszowie Ośrodku Badawczo-Rozwojowym ZUS. Współpraca będzie też miała wpływ na podniesienie kompetencji pracowników Zakładu poprzez wspólny udział z Politechniką w konferencjach naukowych, szkoleniach i kursach - powiedział Wasilewski.

Zdaniem rektora Politechniki Rzeszowskiej Andrzeja Sobkowiaka podpisana umowa umożliwi uczelni lepsze kształcenie studentów. "Umiejętności, które zdobędą na praktykach w ZUS, ułatwią im znalezienie pracy. To jest dla nas bardzo ważne. Ponadto dzisiejsza uroczystość pokazuje, że absolwenci naszej uczelni to ścisła czołówka polskich informatyków i jest to dla nas wyraz uznania, za co dziękuję" - dodał rektor.

Zdaniem prezesa ZUS Zbigniewa Derdziuka, umowa wpisuje się w strategię Zakładu, która zakłada korzystanie z najnowocześniejszych rozwiązań informatycznych. - Nasz system informatyczny wymaga nieustających modyfikacji w miarę jak rozwija się technologia i jak przybywa nam zadań do realizacji. Potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań, które mamy nadzieję uzyskać dzięki współpracy z Politechniką - dodał.

Zaznaczył, że wybór padł na Rzeszów, bo "jest to miejsce innowacji". Derdziuk nawiązał w ten sposób do hasła promocyjnego: "Rzeszów. Stolica Innowacji".

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy ZUS będzie współpracował z Katedrą Informatyki i Automatyki Politechniki Rzeszowskiej.

Serwery ZUS, obsługujące Kompleksowy System Informatyczny ZUS, należą do największych instalacji IT w Europie. ZUS obsługuje ok. 14,5 mln ubezpieczonych, 7,5 mln świadczeniobiorców i 2,1 mln płatników. Wartość środków, którymi administruje to ok. 160 mld zł rocznie, co sytuuje go wśród największych instytucji finansowych w Polsce. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • maciuś z klanu, 2011-03-21 20:25:27

    to się nauczą jak ciemiężyć ludzi