PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne dotacje na 110-lecie szkoły

  • JL    31 maja 2010 - 14:01
Unijne dotacje na 110-lecie szkoły

Unia Europejska dofinansuje rozbudowę i wyposażenie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Kształcenia Zawodowego w Zespole Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu.
Powstanie placówka nowoczesna i dostosowana do potrzeb rynku pracy. Kompleksowy obiekt szkoleniowo-edukacyjny będzie miał 1342 mkw. i 14 pracowni technicznych (m.in. ochrony środowiska, robotyki, architektury krajobrazu i mechatroniki) oraz salę audytoryjną, która pomieści 60 osób i umożliwi prowadzenie konferencji. Inwestycja pochłonie ponad 8,5 mln zł, z czego ponad 3,5 mln dołoży UE.

Zespół obchodzi w tym roku szkolnym jubileusz 110-lecia. Obchody objął patronatem marszałek województwa, wojewoda, starosta olkuski i małopolski kurator oświaty.

– Edukacja stanowi dla nas cel nadrzędny. Małopolska chce być regionem wiedzy w Europie i będziemy robić wszystko, by tak się stało. Odpowiednie pieniądze będą na ten cel kierowane – podkreślał marszałek Marek Nawara.

Dowodem dotacje z funduszy unijnych na projekt rozbudowy Centrum Kształcenia Ustawicznego i Kształcenia Zawodowego w Olkuszu oraz na Ośrodek Terapii Uzależnień Dzieci i Młodzieży w Jeżówce, pierwszy taki w województwie. Na potrzeby utworzenia ośrodka zostanie zaadaptowany budynek po byłej filii Domu Pomocy Społecznej w Jeżówce. Piętrowy budynek jest w dobrym stanie technicznym i z powodzeniem może zostać przystosowany do pełnienia nowej funkcji. Przedsięwzięcie będzie kosztować ponad 1,9 mln zł. Unia da na ten cel prawie 1,3 mln zł.

Placówka będzie funkcjonować jako specjalistyczny całodobowy ośrodek opiekuńczo-wychowawczy. W ramach prac adaptacyjnych planowane są roboty elewacyjne oraz dachowe, wymiana posadzek, stolarki, a także zagospodarowanie terenu wokół budynku. Ośrodek ma być w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i zostanie także wyposażony m.in. w saunę z piecem. Młodzież leczona w ośrodku będzie objęta nie tylko opieką terapeutyczną, ale również wychowawczą i edukacyjną.

Na przełomie XIX i XX w. w Olkuszu, Radomiu i w Siedlcach powstały pierwsze w Królestwie Polskim rządowe szkoły rzemieślnicze. Utworzono je zgodnie z planem rozwoju szkolnictwa zawodowego z 1890 r. Ich utrzymanie należało do państwa i zarządów miejskich. W 1900 r. w budynku przy ul. Górniczej w Olkuszu rozpoczęło naukę pierwszych 29 uczniów. Po czterech latach nauki 14 z nich zdobyło tytuł czeladnika i zostało pierwszymi absolwentami szkoły.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.