PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne projekty Uniwersytetu Rzeszowskiego za 500 mln złotych

  • PAP    15 grudnia 2010 - 16:45
Unijne projekty Uniwersytetu Rzeszowskiego za 500 mln złotych

Uniwersytet Rzeszowski realizuje obecnie dziewięć projektów współfinansowanych z budżetu UE na łączną sumę prawie 500 mln zł - poinformował 15 grudnia prorektor uczelni ds. rozwoju i polityki finansowej Czesław Puchalski.
Wśród najważniejszych projektów, które uniwersytet już kończy jest uruchomienie kompleksu naukowo-dydaktycznego na Zalesiu. - Zakończyliśmy już część inwestycyjną tego projektu, cały kompleks już został oddany do użytku, teraz będziemy go doposażać i rozliczać projekt - dodał Puchalski. 

Wartość tego projektu to około 124 mln zł; ponad 100 mln zł pochodzi w unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej. W ramach projektu powstało m.in. Centrum Transferu Technologii i Badań Podstawowych, Centrum Marketingu Produktów Spożywczych oraz ponad 30 laboratoriów. - Dzięki temu mogliśmy otworzyć trzy nowe kierunki, wśród nich m.in. architekturę krajobrazu i technologię żywienia - podkreślił prorektor.

W trakcie realizacji jest również kilka innych projektów, wśród nich Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii, o wartości ponad 64 mln zł. Dzięki niemu stworzona zostanie baza naukowo-dydaktyczna dla nowych specjalności m.in. nanoelektronika czy bioinformatyka.

W sumie uniwersytet realizuje dziewięć projektów unijnych na łączną sumę prawie 500 mln zł. Puchalski podkreślił, że do tej sumy trzeba dodać trzy projekty realizowane razem z innymi uczelniami z kraju o wartości około 360 mln zł.

- Łącznie daje to sumę około 850 mln zł, które zostaną zainwestowane w rozwój uczelni do 2013 r. Do tego trzeba dodać 14 tzw. projektów miękkich, które podnoszą jakość kształcenia; ich wartość to około 134 mln zł - zaznaczył prorektor.

Uniwersytet Rzeszowski to największa publiczna uczelnia wyższa na Podkarpaciu. Kształci ponad 23 tys. studentów. Zatrudnia ponad 2 tys. osób; w tym 1258 nauczycieli akademickich. Kształci na ponad 30 kierunkach.

Czytaj też:

Lubelska uczelnia będzie współpracować z biznesem 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.