PARTNER PORTALU
  • BGK

Uniwersytet w Białymstoku chce sprzedać miastu Dom Partii

  • PAP    24 kwietnia 2014 - 20:22
Uniwersytet w Białymstoku chce sprzedać miastu Dom Partii

Władze Uniwersytetu w Białymstoku i miasta prowadzą rozmowy o ewentualnym kupnie przez miasto budynku wydziałów humanistycznych uczelni. To znajdujący się w centrum tzw. Dom Partii, czyli budynek dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białymstoku.
Budynek uważany jest za jeden ze szczytowych osiągnięć architektury socrealistycznej w Polsce. Położony jest w ścisłym centrum Białegostoku. Siedzibą uczelni stał się w 1990 roku.Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka UwB Katarzyna Dziedzik, rozmowy władz uczelni i miasta trwają, ale - jak oceniła - trudno powiedzieć, czym się zakończą.

W Domu Partii mieszczą się obecnie dwa wydziały: filologiczny i historyczno-socjologiczny. Dziedzik mówiła, że uczelnia zaproponowała zarządowi miasta kupno tego obiektu w związku z powstającym kampusem. Od października będą tam studiować studenci z trzech wydziałów: biologiczno-chemicznego, matematycznego oraz fizyki. Docelowo w kampusie ma się znaleźć większość wydziałów UwB.

"Ten budynek (Dom Partii) doskonale nadaje się do celów administracyjnych. Po to przecież został wybudowany. Jest reprezentacyjny i zlokalizowany w samym centrum - jednym słowem: to dobre miejsce na siedzibę magistratu" - dodała rzeczniczka.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, że wyłączył się z podejmowania decyzji dotyczącej Domu Partii, by nie zachodził konflikt interesów, jest bowiem urlopowanym profesorem tej uczelni. Do rozmów z uniwersytetem upoważniony został jeden z jego zastępców - Andrzej Meyer.

"Na pewno zarówno lokalizacja jak i sam budynek jest, z punktu widzenia miasta i funkcji miastotwórczych, bardzo interesujący. Ale jeśli chodzi o konkrety, to melodia bardzo długiej przyszłości" - powiedział prezydent. Truskolaski zaznaczył, że najpierw uczelnia musiałaby opuścić budynek.

Dom Partii zaprojektował w 1950 roku architekt Stanisław Bukowski, który był odpowiedzialny za odbudowę Białegostoku po II wojnie światowej. Do użytku Dom Partii oddany został w listopadzie 1952 roku. W jednej z publikacji Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku poświęconej architekturze PRL w Białymstoku, "Ładniej? PRL w przestrzeni miasta. Białostocka architektura lat 1945-1989", przypomniano, że Dom Partii w 1990 roku "w brawurowej i happeningowej akcji" został przejęty przez studentów wtedy jeszcze filii Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie Uniwersytetu w Białymstoku i do dziś uczelnia ma tu swoją siedzibę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.