PARTNER PORTALU
  • BGK

UOKiK sprawdza rynek podręczników szkolnych

  • PAP    7 sierpnia 2014 - 10:41
UOKiK sprawdza rynek podręczników szkolnych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów analizuje rynek książek, w tym podręczników szkolnych. To postępowanie w związku z wprowadzaniem od września bezpłatnych podręczników dla najmłodszych uczniów. Wstępne dane w tej sprawie UOKiK ma przedstawić we wrześniu.
"Urząd prowadzi badania rynku na różnych obszarach, w tym także na rynku podręczników szkolnych. Działania UOKiK-u prowadzone są z urzędu" - powiedział główny ekonomista UOKiK Wojciech Szymczak.

Urząd analizuje rynek podręczników szkolnych od 14 lipca w związku z wprowadzaniem przez rząd bezpłatnych podręczników. Od 1 września br. z darmowych podręczników mają skorzystać wszyscy uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych.

"To nowa sytuacja, która w naszej ocenie daje podstawy do tego, by przyjrzeć się rynkowi. Nastąpiło wprowadzenie darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów - to istotne wydarzenie, które może mieć wpływ na rynek, dlatego go analizujemy" - powiedział Szymczak. Zapowiedział też, że wyniki postępowania będą znane we wrześniu. Dodał, że działania UOKiK związane są sygnałami medialnymi dotyczącymi m.in. cen podręczników szkolnych.

Czytaj też:  MEN: rozpoczęto dystrybucję pierwszej części "Naszego elementarza"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, by rodzice, którzy kupują podręczniki dla swoich dzieci porównywali ceny oferowanych książek. "Warto sprawdzić i porównać cenę danego podręcznika lub pakietu podręczników w kilku kanałach dystrybucji – w księgarni, u dystrybutora, ale i bezpośrednio u wydawcy na jego stronie internetowej" - mówił Szymczak. Przypomniał, że średni koszt szkolnej wyprawki według CBOS w ubiegłym roku wynosił ok. 382 zł.

Czytaj też:  Prawie wszystkie szkoły będą korzystać z darmowego podręcznika

Podkreślił też, że analiza rynku podręczników prowadzona przez UOKiK jest postępowaniem wyjaśniającym, a nie postępowaniem przeciwko komuś. "Badania rynku prowadzimy, zawsze w ramach postępowania wyjaśniającego, które jest w sprawie, a nie przeciwko. Jeżeli z tego postępowania wynikną jakieś podstawy do podjęcia działań administracyjnych, w związku z pojawieniem się jakiś nieprawidłowości, będziemy informować na bieżąco" - mówił Szymczak.

Wydawcy podręczników szkolnych podkreślają, że w tym roku ceny książek dla uczniów nie wzrosną. Z niedawnej analizy Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki wzrost cen podręczników najpopularniejszych wydawnictw w stosunku do ubiegłego roku waha się od 0,9 proc. do około 4 proc.

"Pomimo drastycznej ingerencji rządu w rynek podręczników, wydawcy – wbrew niektórym prognozom – nie rekompensują strat wysokimi podwyżkami cen podręczników. Dynamika wzrostu cen podręczników jest zbliżona do poziomu z ubiegłego roku i wynosi średnio ok. 2,5 proc. Zmiana cen wynika przede wszystkim ze wzrostu kosztów produkcji, a nie próby odbicia sobie strat spowodowanych podręcznikowymi eksperymentami MEN" - zaznaczył w komunikacie przekazanym przewodniczący Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki Jarosław Matuszewski.

Przypomniał też, że wydawnictwa nie mają i nie mogą mieć wpływu na ostateczną cenę podręczników oferowanych w sprzedaży detalicznej. "Jeśli ktoś chce sprzedawać podręczniki kilkadziesiąt złotych drożej niż przed rokiem, jest to jego własna decyzja, a nie efekt polityki cenowej wydawnictw" – podkreślił Matuszewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • księgarz, 2014-08-09 09:08:10

    Sprawa wygląda tak:Nie wiem jakie są ceny zbytu wydawców do hurtu ale na etapie HURT>>>księgarnia wiele podr. podrożało o 19% w stosunku do ubiegłego roku. Hurtownie to nie wariaci więc śmiem przypuszczać ,że wydawcy beszczelnie kłamią. Swoje faktury znam i wiem na czym stoję! Nie dość ,...że podwyżki to wiele pozycji na BPZ czyli absolutny brak zwrotu.  rozwiń
  • domksiazki.com.pl, 2014-08-08 14:22:09

    Warto porównywać ceny, zapraszam do naszej księgarni :)