PARTNER PORTALU
 • BGK

Urlopy zdrowotne można podważyć

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    20 lutego 2012 - 06:43
Urlopy zdrowotne można podważyć

Samorządy chcą zmian w przyznawaniu nauczycielom urlopów dla poratowania zdrowia. Nie sprawdzają jednak, czy nie nadużywają oni tego uprawnienia.
Dotychczasowe przepisy pozwalają odwołać się od orzeczeń o potrzebie urlopu dla poratowania zdrowia – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Za urlopy zdrowotne nauczycieli – nie licząc kosztów zastępstw – zapłaciłem 400 tys. zł. Rok wcześniej 330 tys...

Prezydent Częstochowy (zabierz głos, oceń prezydenta) w drodze zarządzenia, zobowiązał dyrektorów podległych mu placówek oświatowych do odwoływania się od orzeczeń do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy.

W rezultacie w 2011 r. ponad 30 nauczycielom odmówiono urlopu, mimo że lekarz pierwszego kontaktu go przyznał.

Według Marka Olszewskiego, wiceprzewodniczącego Związku Gmin Wiejskich urlop powinien być przyznawany na podstawie opinii zespołu orzekającego na czas roku szkolnego i finansowany przez ZUS – podaje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • podpisałem, 2012-02-20 22:41:10

  Sąd, sąd i jeszcze raz sąd! Tylko sąd nauczy poszanowania dla prawa. Dlaczego ZNP jest tak bierny i nie pomaga nauczycielom w przygotowywaniu pozwów?
 • obserwator, 2012-02-20 17:55:25

  Bezprawie!!! W KN jasno jest napisane kto może wydać orzeczenie o potrzebie takiego urlopu (lekarz ubezpieczenia społecznego) i w jakich przypadkach można się od takiego rzeczenia odwołać - na pewno nie na podstawie zarządzenia burmistrza!!! Do tego napisane jest, że dyrektor nie ma prawa odmówić ur...lopu dla poratowania zdrowia jeśli spełnione są wszystkie wymienione w KN warunki. Na razie karta obowiązuje... Ci nauczyciele powinni udać się do odpowiedniego sądu...  rozwiń
 • Foster, 2012-02-20 13:15:31

  a to się zaczyna robić wesoło