PARTNER PORTALU
  • BGK

Uruchomią ''cyfrową szkołę"

  • PAP    26 stycznia 2012 - 16:42
Uruchomią ''cyfrową szkołę"

W 2012 r. MEN uruchomi pilotaż programu "Cyfrowa szkoła", dzięki któremu uczniowie ok. 400 szkół podstawowych w Polsce otrzymają laptopy lub tablety. Pilotaż programu będzie kosztował 50 mln zł. MEN zamierza też udostępniać bezpłatne e-podręczniki.
Program pilotażowy, który przedstawiała w czwartek w Sejmie minister edukacji Krystyna Szumilas, będzie realizowany od marca 2012 r. do czerwca 2013 r. Ma być wstępem do wieloletniego programu cyfryzacji polskiej szkoły, dzięki któremu uczniowie i nauczyciele - zgodnie z rządowymi założeniami - nabędą niezbędnych kwalifikacji do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym.

Czytaj też: Bezbolesna likwidacja szkół jest niemożliwa

Pilotaż obejmie ok. 400 publicznych szkół podstawowych ze wszystkich województw. Uczniowie, ale także nauczyciele otrzymają nowoczesne pomoce dydaktyczne, w tym przenośne komputery, tablice interaktywne i urządzenia umożliwiające budowę bezprzewodowej sieci komputerowej.

Wybór sprzętu będzie podejmowany swobodnie zarówno przez szkoły i ich organy prowadzące, które wystąpią do wojewodów z wnioskiem o udzielenie wsparcia finansowego. Wymagane będzie co najmniej 20 proc. wkładu własnego. Procedura wyboru szkół do pilotażu przewiduje ich losowanie w sytuacji, gdy wnioskowana kwota wsparcia w danym województwie będzie większa od kwoty przyznanej w ramach programu.

Program cyfryzacji polskiej szkoły ma także pomóc w doskonaleniu informatycznych kompetencji nauczycieli. "Cyfrowa szkoła to przede wszystkim nauczyciel przygotowany do nauczania, komunikowania się z uczniami i rodzicami oraz prowadzenia dokumentacji szkolnej z wykorzystaniem technik informacyjno-komputerowych" - podkreśliła Szumilas. Doskonaleniem nauczycieli ma zająć się Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Czytaj też: Szkół na dobrym poziomie nie trzeba zamykać

Resort edukacji chce także kontynuować prace na wprowadzeniem bezpłatnych e-podręczników. "Będziemy poszerzać ogólnodostępne cyfrowe zasoby edukacyjne na portalu Scholaris, jak również przygotowywać e-podręczniki, które będą dostępne dla uczniów, nauczycieli i rodziców na otwartej platformie edukacyjnej" - zapewniła posłów szefowa MEN.

Poinformowała też, że zakup sprzętu do szkół za 50 mln zł będzie sfinansowany z budżetu państwa, natomiast szkolenia dla nauczycieli za 20 mln zł i tworzenie zasobów edukacyjnych za 43 mln zł będą sfinansowane z funduszy UE.

Projekt rozporządzenia w sprawie cyfryzacji polskiej szkoły i jego pilotażu trafił do konsultacji międzyresortowych i społecznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.