PARTNER PORTALU
  • BGK

Uruchomiono rezerwat archeologiczny w Gieczu

  • PAP    12 listopada 2010 - 15:47
Uruchomiono rezerwat archeologiczny w Gieczu

Po rozbudowie i modernizacji w piątek uruchomiono rezerwat archeologiczny w Gieczu (Wielkopolskie). Miejsce to zostało przystosowane do nowoczesnej nauki najdawniejszej historii.
W rezerwacie archeologicznym w Gieczu przebudowano działający na grodzisku obiekt muzealny, który wzbogacił się m.in. o mogącą pomieścić ok. 60 gości salę konferencyjną. Ponadto wybudowano osadę edukacyjną, w której znalazły się przede wszystkim rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych domostw, wyposażone w sprzęty wykorzystywane w życiu codziennym przez dawnych mieszkańców Wielkopolski, między innymi koło garncarskie i warsztat tkacki. 

Na terenie osady prowadzone będą lekcje muzealne oraz zajęcia interaktywne, pozwalające młodym ludziom poznać warsztat pracy archeologów, a także życie zwykłych ludzi w okresie wczesnośredniowiecznym.

Rozbudowa została zrealizowana dzięki środkom z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013. Wartość dofinansowania wyniosła ok. 3,7 mln zł.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu w rezerwacie w Gieczu wzniesiono także nowy budynek muzealny z salą ekspozycyjną, w której odbywać się będą wystawy czasowe, wyposażony w nowoczesny sprzęt umożliwiający prezentacje multimedialne.

- Uruchomienie Giecza jest częścią projektu dotyczącego trzech rezerwatów archeologicznych: Giecz, Grzybowo, Ostrów Lednicki. Prace związane są z przystosowaniem tej przestrzeni historycznej do nowoczesnych warunków ekspozycji. Wartość prac to ok. 12 mln zł - powiedział w piątek 12 listopada marszałek wielkopolski Marek Woźniak.

Istniejący od 1963 roku Rezerwat Archeologiczny w Gieczu jest jedną z najstarszych placówek muzealnych tego typu w Polsce, integralną częścią Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Szczególną opieką otoczono w nim relikty wczesnopiastowskiego pałacu książęcego, który przez wielu badaczy uważany jest za gniazdo rodowe dynastii piastowskiej. Przestrzeń rezerwatu w Gieczu przez kilkadziesiąt lat ograniczona była do grodziska i niewielkiego pawilonu muzealnego.

W 2005 roku narodził się projekt nowego zagospodarowania przestrzennego placówki. Urzeczywistnienie tych planów było możliwe dzięki wpisaniu ich w szerszy projekt pn. "Rezerwaty Archeologiczne dotyczące Początków Państwa Polskiego - Ostrów Lednicki, Giecz, Grzybowo", będący projektem kluczowym Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 - 2013.

Czytaj też:

Oświęcimskie zabytki już wyremontowane 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.