PARTNER PORTALU
  • BGK

Urząd będzie współpracował z uniwersytetem

  • PAP    8 lipca 2010 - 20:04

Nowoczesne szkolenia i studia podyplomowe dla pracowników mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz praktyki zawodowe dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego - to niektóre elementy współdziałania obydwu instytucji. Umowę o współpracy podpisano w czwartek w Warszawie.
- Wierzę, że porozumienie będzie służyło zarówno uczelni, której studenci skorzystają z praktyk w urzędzie, jak i MUW, bo przyczyni się do podniesienia kwalifikacji jego pracowników - powiedział podpisując umowę wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Jak podkreśliła koordynująca projekt dyrektor Biura Kadr i Organizacji MUW Halina Stachura-Olejniczak, umowa kończy etap poszukiwania partnera, który miał zapewnić pracownikom Urzędu dostęp do nowoczesnych szkoleń na bardzo wysokim poziomie.

- Chcemy wdrażać nowoczesne techniki szkoleniowe, które pozwoliłyby nam zmniejszyć koszty ponoszone na podnoszenie kwalifikacji przez pracowników - tłumaczyła dyrektor Biura Kadr i Organizacji Urzędu. Dlatego - jak wyjaśniła - porozumienie przewiduje współpracę w przeprowadzaniu szkoleń zwłaszcza formie e-learningu.

W ramach umowy obie instytucje będą organizowały również wspólne konferencje i spotkania dotyczące funkcjonowania administracji rządowej i służby cywilnej. - Już w listopadzie odbędzie się pierwsza konferencja poświęcona wizerunkowi służby cywilnej - zapowiedziała Stachura-Olejniczak.

Pracownicy urzędu będą mogli podnosić swoje kwalifikacje zawodowe na studiach podyplomowych prowadzonych na Uniwersytecie. - Będą to studia jedynie dopłacane z MUW, bo budżet urzędu - w tej części, którą możemy przeznaczyć na dofinansowanie studiów podyplomowych - jest bardzo skromny - wyjaśniała Stachura-Olejniczak.

Na współpracy zyskają również studenci UW, bo umowa przewiduje organizowanie dla nich praktyk w urzędach administracji publicznej. Na razie wezmą w nich udział studenci Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, ale - jak zaznaczyła rektor UW prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow - w przyszłości współpraca może być rozszerzona na kierunki związane z zarządzaniem, prawem, ale również z ochroną środowiska i urbanistyką.

- Uczelniom wyższym często zarzuca się brak kontaktu ich studentów z praktyką. To porozumienie otwiera młodym ludziom możliwość podjęcia praktyki i powoduje, że będą oni mogli natychmiast sprawdzać swoją wiedzę teoretyczną w praktyce - powiedziała rektor UW.

Zwróciła uwagę, że jest to szczególnie istotne dla WDiNP, w stosunku do którego często formułowane są zarzuty, że kształci bezrobotnych. - To jest krok ku temu, by Uniwersytet Warszawski mógł z podniesionym czołem powiedzieć, że nie kształci bezrobotnych na żadnym ze swoich kierunków - powiedziała rektor UW.

Naukowcy pracujący na UW będą również prowadzili badania, które za pomocą ankiet i analiz pozwolą ocenić, w jaki sposób społeczeństwo ocenia Urząd i jego pracowników. - Z uwagi na to, że Urząd, wojewoda i pracownicy realizujący jego zadania są tym szczeblem administracji, który ma najszerszy kontakt z klientem, bardzo ważne jest dla nas to, jak jesteśmy postrzegani przez klientów. Z drugiej strony chcielibyśmy wiedzieć, jakie są ich oczekiwania i w jakim kierunku powinniśmy doskonalić umiejętności naszych pracowników - wyjaśniała Stachura-Olejniczak.

- Dlatego potrzebne są nam zewnętrzne i obiektywne centra, które takie badania przeprowadzą, dokonają analizy i pomogą nam w opracowaniu konkretnych strategii w poszczególnych obszarach - dodała.

Jak wyjaśniła, założenia umowy w przyszłości będą rozwijane i przekładane na konkretne działania. - Umowa jest bezterminowa, ale porozumienie dopiero początkuje proces współpracy. Z czasem będziemy przygotowywać subumowy, które będą określały podział zadań obydwu stron i ich prawa - powiedziała Stachura-Olejniczak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.