PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędnicy do dworu?

  • www.faktybelchatow.pl ( Anna Staniaszek)    23 maja 2012 - 10:11
Urzędnicy do dworu?

Jeśli nie powstanie w Łękawie Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, to starostwo wróci do pomysłu: dwór na Dom Spotkań Europejskich.
23 maja odbędzie się powiatowa sesja. Radni zlikwidują MOW w Łękawie. Likwidacja jest w porządku obrad. W miejscu MOW powstanie MOS. Rada powiatu podejmie też uchwałę ws. założenia Gimnazjum Specjalnego. Tyle, że są marne szanse na to, by w miejscu MOW powstał Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii.

W całej Polsce są likwidowane właśnie MOS-y a powstają MOW-y. Wychowankiem MOW nie zostaje się dobrowolnie, ale z powodu sądowego wyroku. Wychowankiem MOS – z powodu decyzji rodziców. Który ojciec czy matka wyrwie dziecko z jego środowiska po to, by je izolować i poddać terapii?

Na pewno spodobałoby się to nauczycielom, którzy wtedy będą mieli szansę na pracę tylko ze zdolnymi i niekłopotliwymi uczniami. A jeśli MOS nie powstanie? Będzie powtórka z rozrywki? Dom Spotkań Europejskich? Nie powstał w dworze w Słupi, który na początku tej kadencji został sprzedany. Może więc powstanie w dworze w Łękawie?

Negocjacje pozorowane

Na ostatniej, kwietniowej sesji, nie została podjęta uchwała ws. likwidacji MOW w Łękawie, choć radni projekty uchwał otrzymali. Wygląda na to, że starostwo chce tylko dochować wszystkich procedur. Bo przecież wszyscy są przeciw likwidacji.

Także opinia kuratora oświaty jest negatywna. Ale rządząca powiatem koalicja PLUS-PO – Ziemia Bełchatowska – PSL chce, by w Łękawie powstał Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii i zdania nie zmieni – mimo protestów nauczycieli, opinii Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Resocjalizacji, ministerstwa edukacji. I mimo że starosta zdaje sobie sprawę z tego, że MOW w Łękawie istnieć powinien.

12 stycznia br. starosta Szczepan Chrzęst i Arkadiusz Kubik, naczelnik wydziału edukacji podpisali się pod pismem do marszałka województwa Witolda Stępnia.

,,(...) jednym z problemów jest nadal niewystarczająca liczba miejsc w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, utrudniająca realizację postanowień sądów rodzinnych o zastosowaniu wobec nieletniego środka wychowawczego w postaci umieszczenia w MOW. (…) Myślę, że od momentu przejęcia MOW w Łękawie przez Sejmik Województwa możliwe będzie podjęcie działań zmierzających do rozwiązania problemu braku miejsc w tego rodzaju placówkach i skrócenia czasu oczekiwania na miejsce oraz do pełniejszego wykorzystania bazy MOW w Łękawie. (…) Szanowny Panie Marszałku! Oczekuję na Pana stanowisko w poruszonej niniejszym pismem sprawie podkreślając jednocześnie, że w mojej ocenie jedynie samorząd Województwa Łódzkiego jest w stanie właściwie zadbać o dalszy rozwój Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego'' – napisał do marszałka starosta.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.