PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędnicy z podkarpackich gmin lepiej wyszkoleni

  • PAP    18 grudnia 2014 - 19:31

W ramach projektu realizowanego w 12 podkarpackich gminach przeszkolonych zostało ponad 500 urzędników, a stu ukończyło studia podyplomowe. Dzięki temu te gminy o wiele lepiej funkcjonują - uważa koordynator projektu prof. Krzysztof Eckhardt.
W czwartek w Rzeszowie podsumowano projekt "Legalność, sprawność i dobra praktyka administracyjna warunkiem dobrego rządzenia" - realizowanego przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji (WSPiA). Budżet projektu wynosił ponad 3 mln zł i był dofinansowany z unijnego programu Kapitał Ludzki. Projekt był realizowany na podstawie umowy pomiędzy WSPiA i Ministrem Administracji i Cyfryzacji.

Jak powiedział Eckhardt, głównym celem projektu była poprawa działania gmin w trzech obszarach: legalności stanowienia prawa, sprawności, czyli jakości obsługi petenta oraz skuteczności w realizacji strategii rozwoju.

"Na początku realizacji naszego projektu przeprowadziliśmy badania - jak wygląda sytuacja w tych obszarach w każdej z 12 gmin. Przygotowaliśmy rekomendacje co zrobić, aby było lepiej, następnie pomagaliśmy gminom wdrożyć te nasze wskazówki" - powiedział Eckhardt.

Czytaj też: Adwokaci w stołecznych szkołach

Z gmin, które uczestniczyły w projekcie przeszkolonych zostało ponad 500 urzędników.

Jak wyjaśnił Eckhardt, tematyka szkoleń była wybierana indywidualnie dla każdego z urzędników. "Najpierw sprawdzaliśmy jego kompetencje, zakres obowiązków, jakie błędy najczęściej popełnia, itd. Na tej podstawie był wybierany temat poszczególnych 11 szkoleń".

Natomiast kadra zarządzająca w gminie i wieloletni pracownicy byli kierowani na studia podyplomowe - w sumie blisko 100 osób. Studia dotyczyły dwóch obszarów. Pierwszy obejmował zagadnienia typowo menadżerskie, takie jak zarządzanie zasobami ludzkimi i mieniem. Drugi - zagadnienia proceduralne w gminach. Podobnie, jak w przypadku szkoleń, studia podyplomowe były dobierane indywidualnie dla każdego uczestnika.

Czytaj też: Kielce jako pierwsze w Polsce stawiają na ideę "smart living"

Kolejnym elementem projektu realizowanego przez rzeszowską uczelnię było dostosowanie dla każdej gminy Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji. Jak podkreślił Eckhardt, kodeks jest dokumentem znanym wszystkim samorządom, ale każda z gmin ma swoją specyfikę. "My dostosowaliśmy zapisy kodeksu do realiów polskich i dla każdej gminy - uczestnika" - powiedział.

Po zakończeniu szkoleń, studiów oraz przyjęciu przez gminy kodeksu przeprowadzono kolejne badania. "Wynika z nich, że generalnie udało nam się poprawić funkcjonowanie gmin. Różnie to wygląda, w różnym stopniu i w rożnych obszarach" - dodał Eckahrdt.

Jego zdaniem, w Polsce brakuje takich empirycznych badań dotyczących funkcjonowania gmin, jakie przeprowadzone zostały na Podkarpaciu. Zapowiedział, że uczelnia będzie chciała w przyszłości rozszerzyć projekt na inne gminy województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.