PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa eliminuje kolegia

 • GK    1 lutego 2013 - 13:00
Ustawa eliminuje kolegia

Trzyletnie kolegia – policealne szkoły zawodowe, których absolwenci dzięki opiece naukowej wyższych uczelni uzyskują tytuł licencjata – mocą ustawy o szkolnictwie wyższym odchodzą do historii.
W Kujawsko-Pomorskiem są trzy takie instytucje, nauczycielskie kolegia językowe w Bydgoszczy i Toruniu oraz toruńskie Kolegium Pracowników Służb Społecznych. Samorząd województwa rozpoczyna w tym roku ich rozłożone na trzy lata wygaszanie, szukając jednocześnie nowych miejsc pracy dla pracowników.

Podczas dzisiejszej (1 lutego) konferencji prasowej marszałek Całbecki mówił, że w obecnej sytuacji prawnej podjęte na ostatniej sesji sejmiku uchwały o zamiarze likwidacji kolegiów były koniecznością. Dodał, że ich przyjęcie nie przekreśla możliwości kolejnej rundy rozmów z UTP na temat współpracy dotyczącej wykorzystania dorobku NKJ w Bydgoszczy.

Ustawa daje kolegiom czas do 30 września 2015, po tej dacie przestaną istnieć. Samorząd województwa, ze względu na sytuację na rynku pracy, czekał z wygaszeniem działalności szkół praktycznie do ostatniej chwili, szukając jednocześnie najlepszych rozwiązań umożliwiających dalsze wykorzystywanie wypracowanego przez nie potencjału.

Rok szkolny 2013/2014 będzie pierwszym, w którym placówki nie przyjmą nowych słuchaczy. Nie mogłyby im bowiem zapewnić dyplomów. W tej sprawie kluczowa jest sytuacja pracowników. Chodzi o zatrudnionych na 139 etatach, 106 pedagogicznych i 33 obsługowo-administracyjnych.

- Szukaliśmy i nadal poszukujemy systemowych rozwiązań, które pozwolą na wykorzystanie ich umiejętności i doświadczenia. Prowadzimy też analizę sytuacji zawodowej pracowników - mówi marszałek.

21 osób nabędzie w tym roku prawo do emerytury. Dla co najmniej 27 osób praca w kolegium jest drugim miejscem pracy (dane bez NKJ w Toruniu).

- Przez dwa lata prowadziliśmy rozmowy z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym na temat wchłonięcia przez tę uczelnię NKJ w Bydgoszczy. Warunkiem ze strony samorządu województwa było przejęcie całej struktury, łącznie ze wszystkimi zatrudnionymi. Negocjacje zakończyły się fiaskiem, bo UTP chciał zatrudnić tylko 40 procent personelu, co oznaczało, że pozostali (60 procent) stracą pracę już 1 października 2013. Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego już w początkowej fazie konsultacji poinformowały, że przejęciem szkół nie są zainteresowane - dodaje.

Obecnie dla nauczycieli obu kolegiów językowych przygotowywane są miejsca pracy w pracowniach językowych centrów edukacji nauczycieli, zupełnie nowych komórkach, które już wkrótce powstaną w regionalnych kujawsko-pomorskich CEN w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.

- Ta idea jest odpowiedzią samorządu województwa na słabe wyniki testów z języków obcych w egzaminach gimnazjalnych w naszym regionie. Językowe kursy dokształcające dla pedagogów wydają się właściwym panaceum na ten problem - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Toruniu ma dwanaście etatów nauczycielskich i osiem etatów administracyjno-pomocniczych. Wobec tego, że proces likwidacji zostaje rozłożony na trzy lata, dla zatrudnionych tu osób planujemy wygospodarowanie miejsc pracy w innych jednostkach podległych samorządowi województwa.

Proces wygaszania kolegiów dotyczy całego kraju, wszystkich szesnastu województw. Wcześniej decyzje w tej sprawie podjęły samorządy województw lubelskiego, lubuskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. W Unii Europejskiej ta forma kształcenia nie funkcjonuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.