PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa Fedak nie pomoże matkom

  • Przegląd prasy/PAP/Nasz Dziennik    9 maja 2011 - 06:49
Ustawa Fedak nie pomoże matkom

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do trzech lat, czyli tzw. ustawa żłobkowa, wchodząca w życie w październiku, pozostaje na papierze.
Brak rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej powoduje, że urzędnicy nie wiedzą, co mają mówić rodzicom chcącym zatrudniać na jej podstawie nianie. Brakuje podstawowych informacji – zdarza się nawet, że urzędnicy sami nie wiedzą, kiedy ustawa wchodzi w życie – twierdzi „Nasz Dziennik”.

Czytaj też: Wójt dofinansuje prywatny żłobek

W biurze prasowym ZUS gazeta uzyskała informację, że w momencie gdy Zakład otrzyma od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej akty wykonawcze, przygotuje szczegółowe wytyczne dotyczące m.in. tego, jakie dane będą konieczne do zawarcia umowy z opiekunką dziecka.

Czytaj też: PO zachęca samorządy do zakładania żłobków

Taki poradnik będzie dostępny na stronie internetowej ZUS i we wszystkich placówkach Zakładu, powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Wojciech Andrusiewicz z biura prasowego ZUS.

Czytaj też: Szopka z ustawy żłobkowej

Dodał też, że jest przygotowywany system informatyczny, m.in. do nowego sposobu rozliczania pracujących niań. Resort pracy nie udzielił w tej materii informacji. Gazeta pisze, że w biurze prasowym ministerstwa poinformowano ją, że artykuły 51-53 ustawy żłobkowej, czyli te bezpośrednio dotyczące zatrudniania niań, nie obligują ministra pracy do wydawania aktów wykonawczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Borowik, 2011-05-09 13:30:58

    i powstaje pytanie - kto im ma pomóc? Czy KTOŚ WIE?