PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych dobrze przyjęta przez nauczycieli i samorządowców?

  • PAP/MN    27 października 2017 - 10:33
Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych dobrze przyjęta przez nauczycieli i samorządowców?
Anna Zalewska pozytywnie ocenia ustawę o finansowaniu zadań oświatowych. (fot. arch. PTWP)

Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych jest ustawą długo oczekiwaną m.in przez samorządy i nauczycieli, i dobrze przez nich przyjętą - mówiła w piątek (27 października) w Sejmie minister edukacji narodowej Anna Zalewska w czasie głosowań poprawek do projektu.
• Przepisy dotyczące przyznawania dotacji samorządom będą uszczelnione, wymiar pensum logopedów, psychologów, pedagogów szkolnych ujednolicony, a ścieżka awansu zawodowego nauczycieli wydłużona - zdecydował Sejm, uchwalając ustawę.

• 11,5 tys. dodatkowych miejsc pracy po wprowadzeniu reformy edukacji - to najnowsze dane z Systemu Informacji Oświatowej, o których poinformowała w piątek w Sejmie minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

• Za przyjęciem ustawy głosowało w piątek 274 posłów, 161 było przeciw, siedem osób wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił wniosek Nowoczesnej o odrzucenie projektu ustawy w całości.

Sejm przyjął poprawkę zgłoszoną przez PiS i PO podczas drugiego czytania projektu. Zgodnie z nią, termin wypłat nauczycielom pensji nie zostanie zmieniony. Projekt rządowy zakładał bowiem stopniowe przeniesienie wypłaty wynagrodzeń "z góry" na wynagrodzenia "z dołu". Jednak - jak wyjaśniła w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska - choć taka zmiana to "oczywistość ekonomiczna", to nie udało się przekonać do tego rozwiązania nauczycieli. Przyjęto też część z kilkudziesięciu poprawek, głównie o charakterze doprecyzowującym.

Przed głosowaniem minister edukacji narodowej Anna Zalewska poinformowała o najnowszych danych z Systemu Informacji Oświatowej, mówiących o 11,5 tys. dodatkowych miejsc pracy po wprowadzeniu reformy edukacji. Jak powiedziała, to wiarygodne informacje, gdyż każdy dyrektor musi wprowadzić te dane do systemu.

Głosowanie poprzedziły liczne pytania posłów zadawane podczas rozpatrywania poprawek.

Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) zarzuciła autorom projektu, że pod pretekstem zmian w finasowaniu oświaty wprowadzają poważne zmiany w Karcie Nauczyciela, które nie były konsultowane ze środowiskiem nauczycielskim.

Zalewska odpowiedziała, że ustawa o finansowaniu zadań oświatowych była długo oczekiwana przez nauczycieli, została bardzo dobrze przyjętą przez samorządy, była konsultowana z i samorządowcami, i nauczycielami.

Minister odniosła się też do zarzutów posłów, że ustawa ograniczy edukację domową i utrudni naukę polskim dzieciom mieszkającym zagranicą. Przypomniała, że edukacja domowa to realizowanie obowiązku szkolnego w domu na terenie Polski. Jak mówiła, nie ma takiego kraju, który realizowałby obowiązek szkolny na terenie całego świata. Zapewniła, że MEN wspiera edukację Polaków za granicą, ale edukacji domowej, która zakłada współpracę ze szkołą, do której dzieci są formalnie przypisane, nie można realizować, mieszkając za granicą.

Posłowie krytykowali też m.in. zapisy dotyczące oceny nauczycieli; chodzi o wprowadzenie do kryterium oceny moralności. Takie zapisy mają być w towarzyszącym ustawie rozporządzeniu. Urszula Augustyn (PO) przekonywała, że jest to niedopuszczalne, bo "kurator teraz będzie mówił nauczycielowi, jak ma żyć". Jej zdaniem nauczyciel podlega ciągłej ocenie - m.in. uczniów, rodziców, dyrekcji.

Lubnauer oceniła, że w ten sposób ogranicza się aktywność nauczycieli, ogranicza się ich ideologicznie. Adam Szłapka (Nowoczesna) pytał, kto będzie oceniał moralność nauczycieli.

Zalewska przekonywała, że o etyce mówimy wszędzie - poselskiej, dziennikarskiej, lekarskiej, w każdej dziedzinie życia. "To jest po pierwsze projekt rozporządzenia, po drugie zachęcam do pracy przy projekcie" - dodała.

Projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych został przygotowany przez MEN. Dotyczy m.in. zmian w przyznawaniu i rozliczaniu dotacji: podręcznikowej, przedszkolnej, dotacji dla szkół dla dorosłych; zmiany mają uszczelnić przyznawanie ich samorządom i ułatwić ich rozliczanie.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.