PARTNER PORTALU
  • BGK

Uzdolnione dzieci z Radomia dostaną wsparcie od Polonii kanadyjskiej

  • PAP    2 kwietnia 2015 - 19:06

Blisko 60 tys. zł przeznaczy w tym roku na stypendia dla uzdolnionych artystycznie dzieci z niezamożnych rodzin z Radomia Fundacja Polish Orphans Charity, prowadzona przez Polonię kanadyjską. Wsparcie otrzyma co najmniej 20 stypendystów.
W czwartek (1 kwietnia) Fundacja Polish Orphans Charity po raz dziewiąty ogłosiła nabór wniosków stypendialnych. Będzie je przyjmował radomski magistrat od 15 kwietnia do końca maja.

W tym roku - jak poinformował na konferencji prasowej członek zarządu fundacji Krzysztof Gajewski - Polonia kanadyjska przeznaczyła dla dzieci z Radomia 20 tys. dolarów kanadyjskich, czyli blisko 60 tys. zł. Jedno stypendium wynosić będzie prawie 3 tys. zł.

Fundatorzy chcieliby, żeby pomoc trafiła głównie do osieroconych, uzdolnionych artystycznie dzieci. Jednak - jak zaznaczył Gajewski - szanse na uzyskanie pieniędzy mają również dzieci z pełnych, ale niezamożnych rodzin.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski - jednocześnie wieloletni członek kapituły stypendialnej - podkreślił, że stypendia nie są wypłacane w formie pieniężnej, ale fundacja finansuje koszty związane z rozwijaniem talentów: zakup instrumentu muzycznego, artykułów malarskich, programu komputerowego. Witkowski zastrzegł, że fundacja nie ogranicza się do jednorazowego wsparcia stypendystów, ale śledzi ich losy. "Jeśli okazuje się, że zrobili duże postępy, mają szanse na kolejne stypendium" - zaznaczył.

Gajewski powiedział, że Fundacja Polish Orphans Charity, zachęcona dobrym przykładem trwającej od dziewięciu lat działalności stypendialnej w Radomiu, postanowiła w tym roku po raz pierwszy ustanowić podobne wsparcie także dla dzieci w Kanadzie. Stypendia mają być wręczone 24 kwietnia w Toronto. "Okazuje się, że świat się może też czegoś dobrego nauczyć od Radomia" - ocenił Gajewski.

Fundacja Polish Orphans Charity funduje też stypendia dla dzieci z Mazowsza. Gajewski zapowiedział, że wkrótce w Warszawie zostanie ogłoszony nabór stypendystów z woj. mazowieckiego (oprócz Radomia, dla którego jest osobna pula pieniędzy).

Jednym z najbardziej znanych stypendystów Fundacji Polish Orphans Charity jest Adrian Makar, 15-latek, który wygrał siódmą edycję popularnego telewizyjnego programu "Mam Talent".

Fundacja Polish Orphans Charity przeznaczyła do tej pory na stypendia dla polskich dzieci 310 tys. dolarów kanadyjskich. Fundacja działa w Kanadzie od 2000 r. Od dziewięciu lat organizuje w Toronto bale charytatywne, z których część pieniędzy przeznaczana jest na pomoc dzieciom na całym świecie. Tegoroczny bal odbędzie się 24 kwietnia.

Fundacja buduje też w Polsce place zabaw oraz wspiera działalność szpitali. W sumie do Polski trafiło do tej pory 600 tys. dolarów kanadyjskich. Pomoc z fundacji otrzymują również dzieci z Czech, Słowacji, Ukrainy, Grecji, Irlandii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.