PARTNER PORTALU
  • BGK

VAT-em w szkolne obiady

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    2 czerwca 2011 - 06:53
VAT-em w szkolne obiady

Gminy są w strachu, bo nie wiedzą czy od stycznia miały płacić VAT za obiady wydawane dzieciom w placówkach oświatowych.
Fiskus jest zakłopotany, bo nie wie co odpowiedzieć samorządowcom – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. Z analizy nowych przepisów wynika, że podatek za wyżywienie przedszkolaków i uczniów trzeba płacić, bo ustawodawca nie zwolnił z niego tych usług.

Tak przynajmniej twierdzi dyrektor katowickiego Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych Michał Słota. I łapie się za głowę, bo same Katowice musiałyby zapłacić fiskusowi kilkaset tysięcy złotych, a w skali kraju obciążenie samorządów sięgałoby dziesiątków milionów.

Ale nie wszyscy są zdania, że trzeba płacić, bo w nowych, obowiązujących od 1 stycznia przepisach, resort finansów wprawdzie zmienił definicję, ale nie podał jak interpretować nowe prawo. Zaniepokojeni urzędnicy czekają więc na wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, które – jak zapowiada Krzysztof Marzec z resortu – zostaną przekazane dopiero w przyszłym tygodniu.

Prawo nowelizują teoretycy, którzy nie zastanawiają się jak to się przełoży na życie zwykłych ludzi, komentuje skarbnik gminy Koziegłowy pod Częstochową – Jadwiga Matyja. I dodaje, że jeśli VAT trzeba będzie zapłacić koszty obciążą po połowie gminy i rodziców - informuje "Rzeczpospolita".

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.