PARTNER PORTALU
  • BGK

W 2019 r. nastąpi kumulacja roczników w liceach? Anna Zalewska odpowiada

  • aw    6 marca 2018 - 21:21
W 2019 r. nastąpi kumulacja roczników w liceach? Anna Zalewska odpowiada
Uczniowie obecnych II klas gimnazjum i VII klas SP w 2019 r. będą się ubiegać o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych: liceów, techników i szkół branżowych (fot. Shutterstock)

-  Widzimy, że w systemie szkół ponadpodstawowych będzie więcej miejsc w szkołach niż uczniów o około 55 tysięcy – twierdzi szefowa MEN Anna Zalewska.
  • Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wzięła udział w posiedzeniu zarządu Związku Powiatów Polskich, jakie odbyło się w województwie opolskim.
  • Przedstawiciele powiatów rozmawiali z szefową MEN m.in. o szkolnictwie zawodowym oraz sposobie jego finansowania.

Tematem dyskusji były rozwiązania przyjęte w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych, podział subwencji oświatowej na 2018 r., zmiany w ustawie Karta Nauczyciela, a także podwyżki pensji dla nauczycieli.

Czytaj też: Podwyżki dla nauczycieli od 1 kwietnia. MEN: Mamy harmonogram i wyliczenia

Szefowa MEN podkreśliła, że resort będzie wspierać samorządowców we wdrażaniu zmian w systemie edukacji.

– Wszystko chcemy realizować wspólnie z samorządami. Będziemy wspierać, ale też monitorować. Zależy nam na tym, aby w 2019 r., czyli w roku, gdzie do szkoły ponadpodstawowej pójdą absolwenci gimnazjów i ośmioletnich szkół podstawowych, każdy uczeń miał zapewnione miejsce w wybranej przez siebie szkole – powiedziała minister Anna Zalewska. – Nie będzie problemu z tzw. kumulacją roczników. Widzimy, że w systemie będzie więcej miejsc w szkołach niż uczniów o około 55 tysięcy – dodała szefowa MEN.

Chodzi o uczniów, którzy są obecnie w II klasie gimnazjum i VII klasie szkoły podstawowej. W 2019 r. będą się oni ubiegać o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych - liceów, techników i szkół branżowych. Łącznie w obu rocznikach jest ok. 720 tys. uczniów, podczas gdy jeden rocznik to ok. 350 tys. uczniów. Anna Zalewska już wcześniej uspokajała: - W związku z niżem demograficznym ten rocznik podwojony nie jest dużym rocznikiem. Licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły są przygotowane. Mamy policzone absolutnie wszystkie miejsca - mówiła przed rokiem Zalewska.

Na spotkaniu z powiatami 5 marca br., minister podkreśliła też, że z subwencji oświatowej nie będą finansowane zawody, po których uczniowie nie znajdują pracy.

Szefowa MEN przedstawiła ponadto plany ministerstwa na kolejne lata. Wspomniała przede wszystkim o pracach nad systemem doskonalenia zawodowego nauczycieli, wdrażaniu szerokopasmowego internetu w szkołach, zmianie podziału subwencji oświatowej oraz przepisach dotyczących kompleksowej opieki nad uczniem w szkole.

Minister Anna Zalewska zapowiedziała również, że 6 kwietnia we Wrocławiu odbędzie się kongres, podczas którego MEN zaprezentuje założenia do ustawy. Będą one dotyczyły dalszych zmian w systemie szkolnictwa branżowego i technicznego. Na kongresie zaprezentowany zostanie unowocześniony System Informacji Oświatowej. SIO gromadzi dane o szkołach, placówkach oświatowych, uczniach i nauczycielach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.