PARTNER PORTALU
  • BGK

W bełchatowskiej szkole podsumowano akcję "Warto być dobrym"

  • fakty.bai    12 lipca 2012 - 08:32
W bełchatowskiej szkole podsumowano akcję "Warto być dobrym"

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Bełchatowie z końcem roku szkolnego podsumowano akcję „Warto być dobrym”. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”, a działania odbywały się pod patronatem minister Edukacji Narodowej i UNESCO.
Akcja "Warto być dobrym" kampania edukacyjna kreująca w dzieciach dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat.

Głównym elementem pierwszej edycji akcji był konkurs, skierowany do uczniów tysiąca pięciuset szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadziła samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną – rowerem górskim marki KROSS.

Od początku semestru dzieci konkurowały na to, ile zrealizują dobrych uczynków w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska.

Na koniec roku dzieci pod okiem wychowawcy wybierały w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy, a wśród najlepszych z całej szkoły został rozlosowany rower.

W Bełchatowie nagroda główna trafiła w ręce Natalii Pawłowskiej uczennicy pierwszej klasy Technikum Energetycznego.

Natalia niezwykle czynnie włączyła się w pomoc dla Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej i bełchatowskiego Domu Pomocy Społecznej, jako wolontariusz wspierała również WOŚP. Przygotowała prelekcję o ochronie środowiska i plakat o zagrożeniu rakiem szyjki macicy.

<!-- pagebreak //-->

Wśród jej dobrych uczynków jest też pomoc kolegom i koleżankom ze szkoły, Natalia pomagała swoim rówieśnikom w nauce. Spośród czyniących dobre uczynki wybrano także trzech uczniów, którzy otrzymali wyróżnienia są nimi: Katarzyna Czyżewska,  Adam Grzesiak i Marcin Woszczyk. Trójka uczniów została uhonorowana nagrodami książkowymi.

- Nasza szkoła jest znana z propagowania  działalności charytatywnej. Coroczne grudniowe „gwiazdki” zyskały uznanie społeczności lokalnej i nieformalnie zagościły w kalendarzu roku szkolnego. Akcja „Warto być dobrym” wspaniale wpisuje się w tę tradycję. Pokazuje, że dobro warto czynić cały rok, a wtedy „gwiazdka” może „zaświecić” również w lecie. - wicedyrektor ZSP nr 3 Leszek Stępień

- Cieszę się, że akcja została tak dobrze przyjęta przez naszych uczniów, którzy z zaangażowaniem realizowali zadania, które sami sobie wyznaczyli. Dziękuję również rodzicom i nauczycielom za wsparcie i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. – dodaje.

- W najśmielszych scenariuszach i najskrytszych marzeniach nie liczyliśmy na taki sukces akcji. Dzieci czyniące dobro zaskoczyły nas nie tylko swoją kreatywnością i wytrwałością ale przede wszystkim odwagą w promowaniu pozytywnych postaw. Setki tysięcy osób czyniących dobro, miliony godzin ofiarowane innym ludziom, a wszystko to za darmo – bez oczekiwania na zapłatę. Teraz kiedy zadadzą mi pytanie – jakie mamy dzieci i młodzież – odpowiem, że wspaniałe – mówi Aleksander Komaniecki, prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”

Akcje, którą wymyśliło Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” po raz pierwszy realizowano w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W tym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy zrealizowało go w takiej skali, w szkołach w całej Polsce. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.