PARTNER PORTALU
  • BGK

W Białymstoku otwarto bibliotekę esperancką

  • PAP    12 maja 2010 - 18:32

"Esperanto-Libraro", biblioteka esperancka, została otwarta w środę w Białymstoku, rodzinnym mieście twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa. Miłośnicy tego języka mają do dyspozycji ok. 2 tysięcy skatalogowanych książek i czasopism.
W księgozbiorze przeważa literatura piękna, wśród nich "Marta" Elizy Orzeszkowej przetłumaczona przez Ludwika Zamenhofa w 1910. Są tam także podręczniki do nauki esperanto, słowniki narodowe, słowniki branżowe, książki dla dzieci i młodzieży, komiksy, biuletyny kongresowe, książki o religii, filozofii. Są też 173 tytuły czasopism.

"Esperanto-Libraro" jest filią Książnicy Podlaskiej, z której w większości księgozbiór pochodzi. Literaturę esperancką podarowali również, z myślą o powstającej bibliotece, uczestnicy zeszłorocznego 94. Światowego Kongresu Esperanto w Białymstoku.

Biblioteka mieści się w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Elżbieta Karczewska, prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, sądzi, że książek jest więcej, nawet ok. 3 tys., ponieważ ciągle napływają nowe pozycje, ale z braku czasu część z nich nie została jeszcze wpisana do katalogu.

Do biblioteki zostaną również dołączone książki pochodzące z akcji "100 na 100", zorganizowanej przez Białostockie Towarzystwo Esperantystów. Jej celem jest zachęcenie miłośników esperanto z kraju i zagranicy, do przekazywania książek na 100-lecie istnienia ruchu esperanckiego w Białymstoku. Akcja zakończy się podczas obchodów jubileuszu pod koniec maja.

- Esperanto jest widoczne w 120 krajach i powiedziałabym, że z tych wszystkich krajów przyjechały książki - powiedziała Karczewska.

W Białymstoku Ludwik Zamenhof (1859-1917) urodził się i spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysieczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w porozumieniu różnych narodowości i wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.

Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję"), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących.

Ilu jest na świecie esperantystów, dokładnie nie wiadomo, najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających esperanto. Ponad 2 tys. miłośników tego języka z 63 krajów przyjechało na przełomie lipca i sierpnia 2009 roku do Białegostoku na 94. Światowy Kongres Esperanto. Impreza zorganizowana została w tym mieście w związku ze 150. rocznicą urodzin Zamenhofa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.