PARTNER PORTALU
  • BGK

W Białymstoku powstało prawosławne gimnazjum

  • PAP    3 września 2013 - 12:59
W Białymstoku powstało prawosławne gimnazjum

Dziesięcioro uczniów zaczęło edukację w pierwszej klasie niepublicznego prawosławnego gimnazjum w Białymstoku. Placówka została utworzona przez Bractwo Prawosławne Świętych Cyryla i Metodego, które prowadziło dotąd prawosławną podstawówkę.
To pierwsze takie gimnazjum w kraju. Prawie wszystkie dzieci z pierwszej klasy tego gimnazjum wcześniej uczyły się w szóstej klasie szkoły podstawowej prowadzonej przez to bractwo.

Obecnie w zespole szkół niepublicznych, podstawówce i powstałym gimnazjum prawosławnym, uczy się łącznie 92 dzieci.

Placówka ma uprawnienia szkoły publicznej. W założeniach jej działalności jest łączenie programu szkolnego z edukacją religijną, narodową i międzykulturową. Np. obok nauki języka angielskiego i rosyjskiego, jest tam prowadzone także nauczanie języków mniejszości: białoruskiego i ukraińskiego.

Jak podkreśliła wicedyrektor szkoły Joanna Misiuk, oferta uruchomionego gimnazjum skierowana jest do dzieci także z innych szkół podstawowych w mieście.

Kiedy niepubliczna prawosławna szkoła podstawowa w Białymstoku w 2007 roku zaczynała działalność, w pierwszej klasie miała ośmioro uczniów. Obecnie zespół szkół działa w dawnym budynku jednej z miejskich podstawówek, ma m.in. pracownię językową i informatyczną.

Pomysł utworzenia w Białymstoku szkoły prawosławnej pojawił się za sprawą grupy rodziców - osób tego wyznania, którzy chcieli zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze wykształcenie, opiekę i wychowanie ale chcieli też, by były świadome swej wiary i pochodzenia.

Udało się w 2007 roku, gdy doszło do utworzenia podstawówki. Kilka lat wcześniej, mimo formalnej zgody na działalność, nie powiodło się utworzenie niepublicznego liceum prawosławnego - było wówczas zbyt mało chętnych do nauki.

Hierarchowie Cerkwi szacują liczbę prawosławnych w Polsce na 550-600 tys. osób. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2013-09-04 18:13:05

    No i bardzo dobrze ! Skoro ich jest dużo, To niech prawosławni Również Polsce służą.