PARTNER PORTALU
  • BGK

W całym kraju rusza Noc Bibliotek

  • PAP    29 maja 2015 - 18:16
W całym kraju rusza Noc Bibliotek
W akcję zaangażowało się już ponad 500 bibliotek z całego kraju (fot. facebook)

"Groza nie czytać" - pod takim hasłem w nocy z soboty na niedzielę w ponad 500 bibliotekach w całym kraju odbywać się będzie Noc Bibliotek - wieczorno-nocna impreza promująca czytelnictwo.
W sobotę 30 maja biblioteki publiczne i szkolne w całej Polsce zapraszają na Noc Bibliotek - wieczorno-nocną imprezę promującą czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać.

Pierwsza edycja Nocy Bibliotek odbędzie się pod hasłem "Groza nie czytać". W akcję zaangażowało się już ponad 500 bibliotek z całego kraju.

Noc bibliotek startuje w Warszawie

Inauguracja akcji odbędzie się w sobotę o 19.00 w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Otworzy ją wspólne czytanie "Lokomotywy" Tuwima przez dzieci, aktorów (m.in. Teresę Lipowską, Joannę Brodzik, Rafała Rutkowskiego).

W programie przewidziano także: spotkania literackie z udziałem Joanny Bator, Mariusza Szczygła, prof. Jerzego Bralczyka, Włodzimierza Kalickiego, warsztaty dla dzieci, a także głośne czytanie tekstów grozy z otwartych zasobów cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona.pl, a przed północą - maraton czytelniczy (wspólne czytanie ulubionych fragmentów książek).

Głośne czytanie "Lokomotywy" Tuwima otworzy Noc Bibliotek we wszystkich biorących udział w akcji placówkach. Potem w każdej bibliotece rozpocznie się przygotowany przez lokalnych organizatorów program - najczęściej będą to seanse głośnego czytania, spotkania z pisarzami, wernisaże wystaw, warsztaty z ilustratorami.

Nocy towarzyszy akcja "Przynieś książkę do biblioteki" - biblioteki zgłaszają podczas rejestracji książki poszukiwane przez czytelników, a odwiedzający mogą przekazywać już przeczytane pozycje ze swoich zbiorów. Książki przyniesione do Biblioteki Narodowej zostaną przekazane do bibliotek więziennych.

Cała Polska czyta dzieciom

W dniach 30 maja - 6 czerwca br. odbędzie się XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD) organizowany przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" w ponad 3270 miastach i miejscowościach. Tygodnie Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".

"Mobilizują one do aktywnej promocji czytelnictwa blisko 8700 wolontariuszy kampanii czytania oraz placówki, instytucje i społeczeństwo w całym kraju. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym, i często jedynym, dużym wydarzeniem kulturalnym z udziałem lokalnych osobistości, władz samorządowych i mediów. Wypełniają go tysiące imprez czytelniczych, bajkowe parady i festyny, spotkania z autorami książek, konkursy literackie i plastyczne związane z lekturami oraz przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dla dzieci" - podaje Agnieszka Jakubik z Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.