PARTNER PORTALU
  • BGK

W Chorzowie będą kształcić górników

  • PAP    15 lutego 2013 - 19:42
W Chorzowie będą kształcić górników

Po 20 latach przerwy dawna szkoła górnicza, obecnie Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie, powraca do kształcenia uczniów dla branży górniczej. Pierwsi uczniowie rozpoczną naukę we wrześniu - poinformowała w czwartek dyrekcja szkoły.
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących powstał w dawnym Technikum Górniczym, które od 1950 roku kształciło w zawodach górniczych. Z powodu zmian organizacyjnych klasy zamknięto w 1993 roku. "Po dwudziestu latach zdecydowaliśmy się wrócić do kształcenia górniczego, zwłaszcza, że Wojewódzka Rada Zatrudnienia pozytywnie zaopiniowała nasz pomysł.

Jak pokazują badania rynku pracy, ofert pracy związanych z górnictwem nie brakuje; szkół górniczych nadal jest mało" - powiedziała dyrektorka chorzowskiej szkoły, Sylwia Tkocz.

Na początek szkoła przygotowała 48 miejsc dla absolwentów gimnazjów. Chętni będą się uczyć zawodu w dwóch klasach o profilu górniczym. W zasadniczej szkole zawodowej zostanie utworzony profil - górnik eksploatacji podziemnej, a w technikum - technik górnictwa podziemnego.

Tkocz poinformowała także, że jest plan wybudowania na terenie szkoły specjalnej hali doświadczalnej, która miałaby zastąpić dawną sztolnię ćwiczebną. "Stara sztolnia jest zasypana i nie można już z niej korzystać" - wyjaśniła Tkocz.

Z każdym rokiem w miastach województwa śląskiego odradza się coraz więcej klas górniczych. Do kształcenia pracowników dla branży górniczej wróciło w ubiegłym roku m.in. Zabrze, gdzie ok. 100 uczniów uczy się w klasach o profilu górniczym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.