W ciągu 30 lat doszło do 15-procentowego spadku sprawności fizycznej dzieci i młodzieży

  • PAP/Gazeta Wyborcza
  • 16-01-2015
  • drukuj
Gdyby zebrać drużynę składającą się z dzieci współczesnych, a naprzeciw niej postawić grupę rówieśników sprzed 30 lat, ci drudzy by ich rozgromili. W dowolnej dyscyplinie sportowej - twierdzą nauczyciele WF-u.
W ciągu 30 lat doszło do 15-procentowego spadku sprawności fizycznej dzieci i młodzieży
Nie ma takiej właściwości motorycznej młodego człowieka, która nie ulegałaby regresowi - mówi dr Janusz Dobosz, z warszawskiej AWF (fot. pixabay.com)

"Gazeta Wyborcza" przytacza wyniki badań z lat 1964-2010 przeprowadzonych w 28 krajach na 25 mln uczniów w wieku od dziewięciu do siedemnastu lat. Analiza wykazała, że przez 30 lat doszło do 15-procentowego spadku sprawności fizycznej dzieci i młodzieży.

W Polsce podobne badania poprowadził dr Janusz Dobosz, z warszawskiej AWF. Wyniki są zatrważające. - Nie ma takiej właściwości motorycznej młodego człowieka, która nie ulegałaby regresowi -mówi Dobosz.

Siedmioletni chłopcy 30 lat temu przebiegali 600 m w 3 minuty i 5 sekund. Dziś - o 39 sekund wolniej. Współczesne dziewczynki na bieżni nie miałyby szans z ich matkami i babciami, gdy te były w ich wieku. Do mety dobiegłyby 43 sekundy po nich. Kiedyś dziewczynki z podstawówki skakały w dal 4,20, 4,30 m, obecnie - około 3 m. Podobnie jest w każdej konkurencji.

Czytaj też: WF będzie nieobowiązkowy? Szkoły dają uczniom wybór

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

-- to nie tak ,, to wina odżywiania chemia i coraz młodzsze pokolenia mają słabsze organizmy , za dużo siedzą i brak ruchu i dlatego nauka likwiduję chemię w produkcji żywności ,,,,,ALE TO GIGANTYCZNE TEMATY ,

ATEM, 2015-01-16 14:42:33 odpowiedz

Ten proces jest wynikiem między innymi wzrostu liczby dzieci dowożonych codziennie do szkół i przedszkoli samochodami rodziców. Bez radykalnych działań na rzecz poprawy warunków ruchu pieszego i rowerowego w miastach proces spadku kondycji fizycznej dzieci miejskich i podmiejskich ulegnie przyspiesz...eniu. rozwiń

Aktywna Mobilność, 2015-01-16 13:16:39 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE