PARTNER PORTALU
  • BGK

W czterech województwach powstanie około 60 szkółek kolarskich

  • PAP    17 września 2014 - 10:28
W czterech województwach powstanie około 60 szkółek kolarskich

Do końca roku w czterech województwach - dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim - może powstać około 60 szkółek kolarskich - ocenia prezes PZKol. Wacław Skarul. To pierwszy etap wdrażania Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa.
Część szkółek już istnieje. Dla ich adeptów zorganizowano w minioną niedzielę w dolnośląskim Obiszowie pierwsze zawody, przy okazji mistrzostw Polski kolarzy górskich w maratonie.

"W wyścigach startowało około dwustu dzieci, a koszulki najlepszym wręczali m.in. minister sportu Andrzej Biernat i sponsor strategiczny Polskiego Związku Kolarskiego Dariusz Miłek. W ten sposób uroczyście zainaugurowaliśmy nasz program. Dochodzą do mnie pytania od rodziców, gdzie ich pociechy mogłyby uprawiać kolarstwo. To sygnał, że takie szkółki są potrzebne i że na fali sukcesów Rafała Majki, Michała Kwiatkowskiego i naszych dziewcząt rośnie popularność dyscypliny" - powiedział Skarul.

Szkółki zawiązują się tam, gdzie istnieje odpowiednia baza i warunki - przy szkołach podstawowych z nauczycielami-instruktorami i przy samorządach gotowych wesprzeć taką placówkę. PZKol. pozyskał też na ten cel środki z resortu sportu. Oszacowano, że na Górnym i Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce oraz w Kujawsko-Pomorskiem może powstać do końca roku 60 szkółek. W każdej będzie się kształcić co najmniej 15 dzieci w wieku 10-15 lat (żacy i młodzicy). Daje to liczbę minimum 900 uczniów tylko w tych czterech województwach.

Czytaj też:  Tour de Pologne dobrą okazją do promocji miast

"Zależy nam na tym, aby od 1 stycznia do programu przystępowały również inne województwa i wierzę w to, że systematycznie, krok po kroku, będziemy go rozszerzać na inne regiony Polski. Nie odkrywamy Ameryki, ale swoją robotę chcemy przeprowadzić konsekwentnie. Program składa się z trzech etapów. Szkółki to pierwszy etap. W drugim młodzież w wieku 16-19 lat będzie się kształcić w ośrodkach szkolenia sportowego. W trzecim najlepsi 20-latkowie i starsi trafią już do kadry narodowej. Chcemy ująć całościowo kształtowanie młodego kolarza: od szkółki do kadry. I to jest istota naszego programu" - wyjaśnił Skarul.

Według założeń programu w całej Polsce powinno powstać 160 szkółek przy szkołach podstawowych i gimnazjach. PZKol. chciałby też utworzyć osiem ośrodków szkolenia sportowego młodzieży. Jak wspomniał Skarul, trzy takie ośrodki już działają: w Kielcach, Kaliszu i Pruszkowie.

"Celem dalekosiężnym programu jest wychowanie pierwszego mistrza olimpijskiego. Zdobyliśmy już na igrzyskach olimpijskich wiele srebrnych i brązowych medali, ale złotego jeszcze nie" - dodał prezes PZKol.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.