PARTNER PORTALU
  • BGK

W edukacji potrzeba "Siłaczek" i "Siłaczy" z zapałem do pracy

  • PAP    13 października 2014 - 10:12
W edukacji potrzeba "Siłaczek" i "Siłaczy" z zapałem do pracy

- Wychowanie i nauczanie to zadanie niezwykle odpowiedzialne; to od dorosłych zależy, na jakiego dorosłego wyrośnie dziecko - przypomniał rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście do nauczycieli z okazji obchodzonego 14 października Dnia Edukacji Narodowej.
Rzecznik praw dziecka zauważył, że tegoroczne święto będzie miało wyjątkowy, jubileuszowy charakter. W 2014 roku przypadają bowiem niezwykle ważne zarówno dla Polski, jak i całego świata rocznice: 25. rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o Prawach Dziecka oraz 25-lecie pierwszych wolnych wyborów. Także w tym roku, nieco ponad miesiąc temu, swoją przygodę z edukacją rozpoczęli sześcioletni uczniowie. "Pozwólmy im zdobywać wiedzę i czerpać radość z wkroczenia w kolejny etap kształcenia" - zaapelował Michalak.

Podkreślił, że wychowywanie i nauczanie młodych ludzi, to niezwykle odpowiedzialne zadanie zarówno dla rodziców, jak i dla kadry nauczycielskiej. "Każdy dorosły, który aktywnie uczestniczy w życiu dziecka, powinien w rozsądny sposób wpływać na kształtowanie się postaw młodego człowieka. To od dorosłych zależy, na jakiego dorosłego wyrośnie dziecko, jakim wartościom będzie hołdowało oraz w jaki sposób będzie funkcjonowało w społeczeństwie" - przypomniał rzecznik.

Michalak zaznaczył, że poza przekazywaniem wiedzy, nauczyciele i wychowawcy powinni uczyć swoich wychowanków ważnych wartości takich, jak szczerość, uczciwość czy tolerancja dla innych ludzi i ich przekonań. "Wiem, że jest to nieustająca i trudna praca, ale ufam, że nasza kadra nauczycielska jest do tego doskonale przygotowana" - dodał.

Czytaj też:  Broniarz: Pracy nauczyciela nie zastąpią nowe technologie w edukacji

"Odwołując się do kanonu polskiej literatury, która pełna jest cennych dla nas rad i wskazówek, pozwolę sobie przytoczyć przykład, który każdy wychowawca i nauczyciel powinien sobie wziąć głęboko do serca. Stefan Żeromski w noweli Siłaczka podjął wciąż aktualny temat postawy nauczyciela wobec uczniów, postawy człowieka myślącego" - napisał rzecznik praw dziecka.

Czytaj też:  Polski nauczyciel: 42-letnia kobieta z zamiłowaniem do nauczania

Jego zdaniem w polskiej edukacji potrzeba "Siłaczek" i "Siłaczy" z zapałem do pracy. "Będąc pedagogiem wiem doskonale, ile wysiłku trzeba włożyć w tę pracę. Wiem także, jak wielką radością i dumą napawa obserwowanie postępów podopiecznych, ich sukcesów i życiowych radości" - zaznaczył.

Podziękował nauczycielom i wychowawcom "za trud wychowania i nauczania, za wszystkie sprawdzane kartkówki, nieprzespane noce, wiarę w uczniów za ogrom pracy na rzecz młodego człowieka". Życzył im pokładów nowych sił, charyzmy oraz zapału do pracy z uczniami szczególnie z tymi, którzy niedawno rozpoczęli swoją edukację. "To od nich zależy przyszłość, ale to my możemy nadać jej kształt. Winniśmy wyposażyć młodych ludzi we wszystkie potrzebne w dorosłym życiu umiejętności, służyć im dobrą radą i po ludzku być dla nich życzliwymi przyjaciółmi" - przypomniał Michalak.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Starsza, 2014-10-13 16:27:05

    Prof Sośnicki mówił zawsze: sapiencji nie da się przelać z mózgu nauczyciela do mózgu ucznia, to nie jest przekaz tylko ciężka praca metodyczna nauczyciela! Ale niestety zasoby prof Sośnickiego Kaziemierza nie są dostępne bo prawa autorskie jego są zablokowane, co jest zbrodnią naukową. Ale kasa, ka...sa kasa..taki jest cel następców!!!!  rozwiń