PARTNER PORTALU
 • BGK

W Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Bydgoszczy i Koszalinie część uczniów dostała nieważne świadectwa

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    29 czerwca 2017 - 08:30
W Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Bydgoszczy i Koszalinie część uczniów dostała nieważne świadectwa
Świadectwa z błędami odebrali uczniowie m.in. w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Bydgoszczy czy Koszalinie (fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl)

Gdańsk, Gdynia, Kraków, Bydgoszcz czy Koszalin - już wiadomo, że w tych miastach część uczniów trzecich klas gimnazjum odebrała nieważne świadectwa ukończenia szkoły. Miasta apelują do dyrektorów placówek oświatowych, by jak najszybciej naprawili błąd. Proszą też absolwentów o sprawdzenie otrzymanych dokumentów.
• Problem może dotyczyć nawet kilku tysięcy uczniów w Polsce. W samym Gdańsku dyrektorzy szkół musieli wydrukować nowe dokumenty dla ponad 600 absolwentów klas trzecich gimnazjów. 

• Wszystko przez nowy wzór świadectwa, który obowiązuje od tego roku. Zawiera on nowe informacje o zdobytych przez uczniów kwalifikacjach. Część dyrektorów zapomniała o tej zmianie. 

• Nie ma terminu, do którego dyrektorzy powinni wymienić świadectwa. MEN jednak podkreśla, że w przypadku uczniów, który biorą udział w rekrutacji, powinno to nastąpić "niezwłocznie". 

W Gdańsku błędy pojawiły się w 13 szkołach. Są to: Gimnazja nr 2, 6, 11, 15, 21, 22, 25, 32, 35, 45, 48 oraz Szkoła Mistrzostwa Sportowego nr 3 i Gimnazjum Przysposabiające do Pracy w ZKPiG 33. Łącznie wydano tam 694 błędne świadectwa.

W Koszalinie świadectwa wydrukowane na nieaktualnym druku otrzymali uczniowie Gimnazjum nr 6. Z kolei w Bydgoszczy sprawa dotyczy ośmiu szkół. W sumie w całej Polsce problem może dotknąć nawet kilka tysięcy uczniów.

Przyczyną całego zamieszania jest zmiana wzorów świadectw. To wynik wprowadzenia Polskiej Ramy Kwalifikacyjnej, czyli ujednoliconego systemu, w którym funkcjonują obok siebie kwalifikacje nadawane przez szkoły, uczelnie oraz firmy szkoleniowe i instytucje branżowe. Na świadectwach uczniów kończących gimnazjów w lewym dolnym rogu miał znaleźć się mały znaczek PRK II. Jednak nie wszyscy dyrektorzy szkół pamiętali o tej nowości i wydrukowali świadectwa według starego wzoru.

Szybka reakcja wiceprezydenta. Alarmował w mediach społecznościowych

Na reakcję przedstawicieli miast nie trzeba było długo czekać. Jeszcze w dzień zakończenia roku szkolne o zamieszaniu za pomocą portalu społecznościowego informował Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.

- Prosimy o potraktowanie tej sytuacji szczególnie pilnie (…) nikt z nas nie chciałby naszych gdańskich uczniów stawiać w trudnej sytuacji – pisał Kowalczuk. Do poniedziałku (26.06) udało im się uporać z wymianą większości świadectw.

Czytaj więcej: Szefowa MEN uchyliła decyzję kurator oświaty ws. szkoły w gdańskich Kokoszkach

- To była błyskawiczna akcja - mówi Grzegorz Szczuka, dyrektor wydziału rozwoju społecznego UM w Gdańsku. - Pierwsze sygnały o błędnych świadectwa dostaliśmy w piątek (23.06). Przez cały weekend kontaktowaliśmy się z dyrektorami wszystkich szkół, którzy następnie weryfikowali sytuację, a następnie w razie potrzeby kontaktowali się z uczniami i ich rodzicami, telefonicznie lub za pośrednictwem internetu. W poniedziałek (26 czerwca) było już praktycznie po kłopocie - zaznaczał. W środę (28 czerwca) na odbiór cały czas czekało 26 prawidłowych świadectw. 

Wymiana sprawnie przebiegała też w Koszalinie, gdzie w środę (28 czerwca) uczniowie mogli już odebrać świadectwa wydrukowane na prawidłowych drukach. – Natychmiast poinformowaliśmy o pomyłce rodziców, następnie sprawdziliśmy, w których szkołach miała ona miejsce. Okazało się, że w Koszalinie była to tylko jedna placówka, Gimnazjum nr 6 – informuje Krzysztof Stobiecki, dyrektor wydziału edukacji UM w Koszalinie. Dodaje, że dyrektor szkoły za całe zamieszanie przeprosiła uczniów i rodziców.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • blamaż komunikacyjny..., 2017-06-29 21:24:56

  Do Admin: wstyd... dobrze, że nie grozi dzieciom powtarzanie klasy...
 • Admin, 2017-06-29 20:51:52

  Do BB: Dyrektor szkoły jest odpowiedzialny a nie kuratorium. Kuratorium winno wnieść o odwołanie dyrekcji. Według zasady iż nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania. A tak ogólnie to wstyd.
 • BB, 2017-06-29 10:05:33

  Szkoda, że na tak istotny problem kuratoria odpowiednio wcześniej nie zwróciło uwagi. A co tydzień przysyłają po 5 e maili.