PARTNER PORTALU
  • BGK

W grudniu wyniki dot. doskonalenia nauczycieli

  • PAP    21 listopada 2013 - 14:52
W grudniu wyniki dot. doskonalenia nauczycieli

W grudniu będą znane wyniki pilotażowego projektu "Kompleksowe wspieranie szkół" - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Joanna Berdzik. Projekt ma na celu odejście od doraźnej pomocy pojedynczym nauczycielom na rzecz zintegrowanego systemu działań.
Wiceminister odpowiadała na pytania posłanek PO Domiceli Kopaczewskiej i Elżbiety Gapińskiej dotyczące wspierania placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych i bibliotek pedagogicznych. Od 2016 r. instytucje te będą wspólnie odpowiedzialne za doskonalenie zawodowe nauczycieli

Wiceminister poinformowała, że od lutego 2012 r. w Ośrodku Rozwoju Edukacji (ORE) realizowany jest pilotażowy program wsparcia placówek doskonalenia, poradni i bibliotek, w którym uczestniczą 94 publiczne i niepubliczne placówki. Zaczęto tworzyć m.in. sieci współpracy tych placówek ze szkołami i przedszkolami. Na podstawie wyników pilotażu będzie budowany całościowy program doskonalenia nauczycieli.

Berdzik podała, że podobne działania od 1 kwietnia 2010 r. prowadzi Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZiU) w zakresie kształcenia zawodowego. "Rozdystrybuowano około 10 tys. materiałów, 5,5 tys. dyrektorów szkół wzięło już udział w szkoleniach (docelowo przeszkolonych ma być 7,3 tys.), przeszkolono też około 5 tys. pracowników placówek doskonalenia" - mówiła Berdzik.

Zaznaczyła, że temu działaniu na poziomie centralnym towarzyszą działania na poziomie województw i powiatów; od 5 lipca 2012 r. można było aplikować do ORE o wsparcie działań w ramach projektu "Kompleksowe wspomaganie szkół". To projekt na kwotę 160 mln zł. Do 6 listopada tego roku podpisano już 120 umów na łączną wartość 154 mln zł, reszta umów jest w podpisywaniu. W pierwszych siedmiu powiatach pilotażowy program doskonalenia został wdrożony w roku szkolnym 2012/2013, przeprowadzono go 73 szkołach. Kolejne projekty wdrożeniowe rozpoczęto we wrześniu tego roku.

"Jesteśmy w bardzo wstępnej fazie tego projektu, ale w grudniu będziemy mieli pierwsze wstępne wyniki tej wstępnej ewaluacji tych działań" - powiedziała wiceminister. Zapowiedziała, ze wnioski z tego pilotażu będziemy wykorzystywać w kolejnych edycjach projektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.