PARTNER PORTALU
 • BGK

W każdym powiecie powstanie klasa wojskowa

 • PAP/AT    5 września 2017 - 10:10
W każdym powiecie powstanie klasa wojskowa
Absolwenci klas mundurowych będą mieli ułatwiony wstęp na wyższe uczelnie wojskowe oraz do zawodowej służby wojskowej (fot.mon.gov.pl)

Do 2019 r. docelowo w każdym powiecie ma być jedna szkoła średnia, która prowadzi klasę wojskową - powiedział wiceszef MON Michał Dworczyk.
• Do 2019 r. w każdym powiecie ma być klasa wojskowa - powiedział wiceszef MON.

• Dodał, że absolwenci tych klas będą odbudować zasoby osobowe rezerw polskich Sił Zbrojnych.

• Zapewnił też, że zainteresowanie programem jest duże.

Dworczyk, który we wtorek był gościem Polskiego Radia 24, odniósł się też do zarzutów opozycji, że MON - na czele z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem - poprzez Wojska Obrony Terytorialnej i klasy mundurowe buduje "prywatną armię". Ocenił, że te wypowiedzi są " bardzo cyniczne".

"Myślę, że wszyscy wiedzą - łącznie z tymi politykami totalnej opozycji, którzy atakują ministra obrony narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej - że Wojsko Polskie, polskie Siły Zbrojne są i będą apolityczne. Jedyną partią dla żołnierza polskiego jest Rzeczpospolita Polska, jedynym celem jest obrona granic Rzeczpospolitej Polskiej i obywateli polskich" - podkreślił wiceszef MON.

Według Dworczyka podważanie zaufania do jednej z najważniejszych instytucji jaką są Siły Zbrojne, jest "bardzo złym działaniem, a dla polityka jest to działanie niegodne". "Mam nadzieję, że tego rodzaju kłamliwych stwierdzeń, nie będziemy już słyszeć w przestrzeni publicznej" - dodał.

Czytaj też: Klasy mundurowe z nowym programem nauczania

Przekonywał, że WOT są "niezwykle" potrzebne. Wykorzystują one - jak podkreślił - "potencjał lokalnych społeczności, ludzi którzy chcą pełnić służbę w Wojsku Polskim - tę szczególną, terytorialną". Zaznaczył, że budowa tych wojsk wpływa w sposób "bardzo poważny" na wzrost potencjału obronnego państwa polskiego.

Wiceszef MON ocenił, że jednym z działań na rzecz odbudowy Sił Zbrojnych jest program pilotażowy tworzenia w szkołach klas mundurowych. Poinformował, że zainteresowanie nim jest duże; do programu zgłosiło się blisko 200 placówek z których wybrano 55.

Zainteresowanie ze strony uczniów - jak ocenił - świadczy o ich patriotycznej postawie oraz o zainteresowaniu obronnością państwa polskiego.

"Ten program jest prowadzony po to, żeby rzeczywiście szkolenie, wychowanie było na odpowiednim poziomie, tak aby absolwenci tych placówek mogli po krótkim przeszkoleniu poligonowym złożyć przysięgę i przejść do rezerwy, odbudowując zasoby osobowe rezerw polskich Sił Zbrojnych, bo dzisiaj mamy z tym problem" - mówił Dworczyk.

Jak dodał absolwenci takich klas będą mieli ułatwiony wstęp na wyższe uczelnie wojskowe oraz do zawodowej służby wojskowej.

Wiceszef MON wyjaśnił, że docelowo w każdym powiecie ma być jedna szkoła średnia, która prowadzi taką klasę wojskową. Wyraził przekonanie, że taką siatkę uda się stworzyć do września 2019 r.

Od września rusza pilotażowy program skierowany do 55. klas mundurowych w całej Polsce. Uczniowie będą poznawali podstawy wojskowości w oparciu o minimum programowe oparte na szkoleniu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.