PARTNER PORTALU
  • BGK

W Kielcach powstanie Centrum Kształcenia Praktycznego

  • PAP/EM    24 stycznia 2017 - 16:05
W Kielcach powstanie Centrum Kształcenia Praktycznego
W kieleckim Centrum Kształcenia Praktycznego będzie prowadzona działalność edukacyjna dla czterech branż (fot. um.kielce.pl)

W ciągu dwóch lat w Kielcach powstanie nowoczesne Centrum Kształcenia Praktycznego, w którym uczniowie szkół zawodowych czterech branż będą mogli doskonalić umiejętności - zapowiedzieli wojewoda świętokrzyski i prezydent Kielc.
Uczniowie szkół zawodowych będą mieli w CKP zajęcia w ramach programu nauczania. W placówce będą się mogli dokształcać również dorośli już pracujący zawodowo. W obu przypadkach będzie to bezpłatne - poinformował dyrektor CKP Dominik Kraska.

Zdaniem prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, placówka jest niezbędna do dalszego rozwoju miasta i województwa świętokrzyskiego. "Dzisiaj młodzi ludzie po skończeniu technikum czy szkoły zawodowej nie są odpowiednio przygotowani do wykonywania zawodu" - powiedział Lubawski we wtorek podczas konferencji prasowej. "Dzisiaj każdy inwestor pyta, czy mamy u siebie potencjał pracowniczy. Po licznych spotkaniach z przedsiębiorcami wiem, że podstawowym problemem są ludzie" - dodał prezydent.

"Musimy zerwać ze stereotypem, że szkoła zawodowa jest szkołą złego wyboru" - podkreślił Dominik Kraska. "Dzięki niej młodzi ludzie bardzo szybko się usamodzielniają. A mając zawód, mogą kontynuować naukę. Nie bez znaczenia jest też to, że osoby, które wybierają szkoły zawodowe, najczęściej zostają w danym regionie" - podkreślił Kraska.

W kieleckim Centrum Kształcenia Praktycznego będzie prowadzona działalność edukacyjna dla czterech branż: metalowej, mechaniczno-mechatronicznej, elektryczno-elektronicznej i informatycznej.

"Młody człowiek, przychodząc do nas, będzie miał do dyspozycji te same nowoczesne urządzenia, które spotka także u przedsiębiorców. Rozmawiamy już z firmami na temat wprowadzenia pewnych programów, które będą gwarantowały grupie najlepszych uczniów zatrudnienie. Planujemy kształcenie pracowników w 22 zawodach m.in. elektroników, elektrotechników, elektromonterów, informatyków, będą także zajęcia z mechatroniki i robotyki" - powiedział dyrektor CKP.

"Centrum Kształcenia Praktycznego będzie pośrednikiem między pracodawcą a szkołą" - zauważyła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. "To właśnie tutaj uczniowie będą stawiać pierwsze kroki w swoim zawodzie. Pracodawca powinien uczestniczyć w tym procesie edukacji i centrum na to pozwala. Szkolnictwo zawodowe musi się rozwijać. Szkoły branżowe, przy pomocy kieleckiej placówki, w odpowiedni sposób przygotują młodych ludzi do wykonywania zawodu. To pozwoli także zatrzymać ich w Kielcach i regionie" - dodała Wojtyszek.

Nowoczesny obiekt pomieści 12 sal wykładowych, 27 pracowni z zapleczem do praktycznej nauki zawodu, salę konferencyjną na 200 osób, bibliotekę, zaplecze administracyjne i socjalne, szatnie i sanitariaty. W kompleksie będzie mogło jednocześnie przebywać ok. 600 uczniów, a jego powierzchnia wyniesie niemal 8 tys. m kw.

Inwestycja będzie kosztowała ponad 44 mln zł (budowa i wyposażenie placówki), z czego 85 proc. to unijne dofinasowanie. Jak powiedział dyrektor CKP, prace budowlane rozpoczną się w trzecim kwartale tego roku, a zakończenie inwestycji jest planowane na przełom 2018 i 2019 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.