PARTNER PORTALU
  • BGK

W Kołbaskowie pilnie potrzeba nowego publicznego przedszkola

  • przeclaw24.pl    23 grudnia 2014 - 11:58
W Kołbaskowie pilnie potrzeba nowego publicznego przedszkola
fot. przeclaw24.pl

Na ostatniej sesji rady gminy Kołbaskowo przedstawiono propozycje wybudowania w trybie pilnym przedszkola publicznego w Karwowie.
Obecnie na terenie gminy jest 500 miejsc w przedszkolach publicznych i prywatnych. W trzech publicznych placówkach opiekę i wychowanie znalazło ponad 250 dzieci. Drugie tyle uczęszcza do prywatnych przedszkoli. Sytuacji z wolnymi miejscami nie poprawiło zorganizowanie dodatkowej piątej grupy w przecławskim przedszkolu. Obłożenie w obu placówkach jest stuprocentowe - po 116 dzieci w każdej

Według nowych przepisów od 1 września 2015 gmina ma obowiązek zapewnienia dziecku miejsca w placówce wychowania przedszkolnego jeśli takie jest życzenie jego rodziców.

Przedszkole publiczne musi powstać w krótkim czasie, tak aby zapewniono edukację dzieciom 4 i 5 letnim, a od 1 września 2017 także trzylatkom. Jeśli takich miejsc zabraknie, to rodzic będzie mógł wybrać dowolną placówkę prywatną i otrzyma z budżetu gminy pełen zwrot kosztów. A kwoty mogą być niemałe. Miejsce w przedszkolu prywatnym kosztuje nawet 1000 zł.

- Wychodzimy naprzeciw potrzebom młodych rodzin z naszego terenu - mówi wójt M. Schwarz. Wniosłam na radzie gminy o zakup nieruchomości w Karwowie z przeznaczeniem na przedszkole gminne. Jest to w pełni uzasadniona propozycja z uwagi na brak wolnych miejsc w przedszkolach dla dzieci zamieszkujących naszą gminę.

Nieruchomość położona jest w Karwowie pod nr 13A z bezpośrednim dostępem do drogi gminnej. Budynek wraz z poddaszem użytkowym ma powierzchnię 600m2. Wstępnie spełnia warunki do prowadzenia przedszkola z uwagi na układ funkcjonalno - użytkowy pomieszczeń oraz przestrzeń gruntową z przeznaczeniem na przedszkolny plac zabaw dla dzieci o powierzchni 1639m2. Budynek jest w stanie częściowo wykończonym do poziomu developerskiego i uzyskał pozwolenie na użytkowanie w 2007 roku.

Zanim podjęta zostanie ostateczna decyzja o zakupie nieruchomości przeprowadzone zostaną niezbędne ekspertyzy budowlane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ELŻBIETA RABENDA, 2014-12-28 21:52:46

    Nie wiem, kto jest autorem tego artykułu, ale napisano nieprawdę. Nieprawdą jest, że w przypadku braku wolnych miejsc w przedszkolu publicznym to rodzic może sobie wskazać dowolne przedszkole prywatne i wtedy otrzyma z budżetu gminy pełen zwrot kosztów.To nie tak. Prawdą jest, że rodzic może wybrać ...placówkę, ale nie otrzyma za to żadnych pieniędzy i żadnej pełnej refundacji. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty z 13 czerwca 2013r. wprowadziła ważną zmianę: prawo rodzica i obowiązek gminy. Gmina, jeśli nie będzie posiadała wolnych miejsc w przedszkolu, może skorzystać z art. 13 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie i ogłosić otwarty konkurs dla podmiotów prowadzących niepubliczne przedszkola, o których mowa w art.90 uso. Dopiero wyłoniony w ten sposób podmiot lub podmioty, mogą otrzymać dotację / nie rodzic!/ w wysokości 100% wydatków ponoszonych na jednego przedszkolaka w gminnym przedszkolu. Jeżeli jeszcze gmina nie rozpoczęła procedury konkursowej, to marne szanse, by zwiększyła swoje miejsca przedszkolne do dnia 1 września 2015r., bo z procedurą wiążą się ściśle określone czynności rozłożone w czasie. Pozostaje wtedy m.in. utworzenie oddziału przedszkolnego/ istnieją wyłącznie do 31 VIII 2016r./, albo włączenie publicznych przedszkoli prowadzonych przez inne niż jst podmioty, albo wybudowanie nowego budynku/ opcja najbardziej obciążająca budżet gmin i ryzykowna z racji postępującego niżu demograficznego/.Należy pamiętać, że od 1 września 2017r. do przedszkola mogą przyjść 3 latki, jeśli rodzice tak postanowią i gminie nie będzie można odmówić ich przyjęcia. Warto zatem już teraz rozważyć zastosowanie wspomnianego art. 13 ustawy o działalności pożytku publicznego(...).  rozwiń