PARTNER PORTALU
  • BGK

W Kopernikach izba pamięci astronoma

  • PAP    13 października 2010 - 19:43
W Kopernikach izba pamięci astronoma

W Kopernikach (opolskie) powstanie izba pamięci Mikołaja Kopernika i małe obserwatorium astronomiczne. Z niewielkiej miejscowości niedaleko Nysy wywodzą się przodkowie astronoma.
Dziś przybywających do wsi wita hasło "Koperniki kolebką rodu Mikołaja Kopernika". Według przekazów historycznych członkowie rodziny Koperników osiedlali się w XIV w. w miastach księstw śląskich - w tym w Nysie, następnie w dużych miastach Polski - Krakowie i Lwowie, a później na ziemiach zakonu krzyżackiego, w tym w Toruniu. 

Ojciec słynnego astronoma - Mikołaj Starszy - wywodził się z krakowskiej linii rodziny. Około roku 1458 przeniósł się do Torunia, gdzie zawarł małżeństwo z Barbarą Watzenrode. Z tego związku urodził się Mikołaj Kopernik.

Z inicjatywą stworzenia izby pamięci Kopernika wraz z niewielkim obserwatorium astronomicznym wyszła lokalna Grupa Odnowy Wsi. "Pomysł trafił już na sesję nyskiej Rady Gminy, i zyskał aprobatę radnych. Realizację modernizacji budynku po byłym przedszkolu w Kopernikach i utworzenie Wiejskiego Centrum Kultury przewidziano na lata 2010-2013" - powiedział rzecznik urzędu miasta i gminy w Nysie, Artur Pieczarka.

W ramach projektu, na którego realizację przeznaczono 1,2 mln zł, odnowiony zostanie także istniejący we wsi obelisk poświęcony pamięci człowieka który "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". Imię słynnego astronoma nosi też zespół szkolno-przedszkolny w Kopernikach. "Placówka ta Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.