PARTNER PORTALU
 • BGK

W Lubinie powstanie ośrodek badawczy Politechniki Wrocławskiej

 • PAP/MIW    19 października 2017 - 13:34
W Lubinie powstanie ośrodek badawczy Politechniki Wrocławskiej
Na terenie lotniska Aeroklubu Zagłębia Miedziowego w Lubinie powstanie Lotniczy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Politechniki Wrocławskiej. (fot. www.lubin.pl)

Na terenie lotniska Aeroklubu Zagłębia Miedziowego w Lubinie powstanie Lotniczy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Politechniki Wrocławskiej. Władze miasta oraz uczelni podpisały w czwartek (19.10)  porozumienie ws. utworzenia ośrodka.
Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas podkreślił, że uczelnia zabiegała o przestrzeń do prowadzenia edukacji i badań w zakresie lotnictwa od ponad 10 lat.

- Chcieliśmy przejąć cześć lotniska w Oleśnicy i prowadzić tam działalność, to się nie udało - przypomniał rektor.

Prof. Madryas dodał, że z ośrodka badawczo-rozwojowego, który powstanie na lotnisku w Lubinie będą korzystać studenci trzech wydziałów: elektronicznego, mechanicznego oraz mechaniczno-energetycznego.

Prezydent Lubina Robert Raczyński podkreślił, że miasto dysponuje lotniskiem, które spełnia wszystkie normy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo lotów oraz możliwości eksperymentowania z różnymi maszynami lotniczymi.

- W ostatnich latach poczyniliśmy tam inwestycje, które w zamyśle mają przyciągnąć potencjał badawczy. Chcemy by powstał tam potencjał rozwojowy w postaci nowych technologii - powiedział Raczyński.

Dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej prof. Zbigniew Gnutek powiedział, że światowe uniwersytety techniczne prowadzące inżynierię lotniczą mają przeważnie swoje lotniska.

- Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym inżynieria lotnicza ruszyła 15 lat temu. (…) Inżynieria lotnicza potrzebuje lotniska po to, aby uczyć młodzież na pasie startowym technik latania samolotami i spraw z tym związanych. Potrzebujemy zatem miejsca do badania samolotów, do badań statycznych i w locie. Potrzebujemy miejsca, w którym będziemy testować silniki i napędy, miejsca gdzie będziemy mogli założyć warsztaty i konstruować statki powietrzne - wyliczał profesor.

Dodał, że w przyszłości Politechnika Wrocławska chce wybudować na lotnisku laboratoria badawcze.

- Będą one poświęcona różnym aspektom areotechniki, ale jednocześnie korci nas, aby rozszerzyć ten obszar o nowe techniki, które są związane z lotnictwem - to choćby niekonwencjonalna energetyka czy problemy kosmiczne - mówił profesor.

Dziekan powiedział, że w ciągu kilkunastu lat w rozwój infrastruktury badawczej na lotnisku w Lubinie należałoby zainwestować kilkadziesiąt milionów złotych.

- Prace badawcze mogą tam jednak rozpocząć się od zaraz, ponieważ są tam już pomieszczenia przystosowane na przeniesienie naszej infrastruktury oraz naszych statków powietrznych - powiedział prof. Gnutek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.