PARTNER PORTALU
  • BGK

W Lublinie budują centrum architektury

  • PAP    2 marca 2011 - 16:38
W Lublinie budują centrum architektury

Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury powstanie w Politechnice Lubelskiej. Inwestycja pochłonie 35 mln zł; większość kosztów zostanie sfinansowanych z funduszy europejskich.
Projekt przewiduje rozbudowę istniejącego budynku Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej przy ul. Nadbystrzyckiej w Lublinie oraz jego wyposażenie w nowoczesny sprzęt.

Sprawdź notowania prezydenta Lublina

Umowę na wykonanie prac budowlanych podpisali we wtorek: rektor Politechniki prof. Marek Opielak oraz przedstawiciel firmy Budimex - dyrektor Oddziału Budownictwa Ogólnego Wschód Radosław Górski.

Wybudowane zostanie nowe, sześciokondygnacyjne skrzydło budynku, o powierzchni użytkowej 6,7 tys. metrów kwadratowych. Powstaną tam sale wykładowe oraz pracownie i laboratoria wyposażone w multimedia i sprzęt umożliwiający stosowanie technik informatycznych do planowania przestrzeni, tworzenia projektów architektonicznych i urbanistycznych.

Na najwyższej kondygnacji obiektu mieścić się będzie aula, z której można będzie oglądać panoramę Lublina.

Całkowita wartość inwestycji to blisko 35 mln zł. 85 proc. tej kwoty stanowić będzie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Resztę kosztów pokryje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Politechnika Lubelska.

Prace budowlane mają być wykonane do końca roku 2012, a w połowie roku 2013 centrum architektury być oddane do użytku.

Jak podkreślił rektor Opielak nowa baza lokalowa i nowoczesny sprzęt znacznie polepszą warunki studiowania. "Architektura jest stosunkowo młodym kierunkiem na naszej uczelni, ale wpisała się już w pejzaż Politechniki i należy ten kierunek rozwijać, m.in. poprawiając warunki studiowaniu i nauki" - powiedział Opielak.

Politechnika Lubelska uruchomiła kierunek architektura i urbanistyka w 2004 r. Obecnie studiuje na nim 335 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.