PARTNER PORTALU
  • BGK

W maju obchody 500-lecia Spały

  • PAP    5 maja 2011 - 13:59

Rekonstrukcja wydarzeń z okresu I wojny światowej, rajd rowerowy i jarmark zdrowej żywności – to niektóre z imprez zorganizowanych z okazji 500-lecia istnienia Spały.
Poinformowali o nich w Łodzi na konferencji prasowej ich organizatorzy. Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent Bronisław Komorowski.

Obecny na spotkaniu z mediami marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień mówiąc o Spale zwrócił uwagę, że jest to miejscowość, której nazwa znana jest nie tylko w Polsce.

„Spała to marka, którą trzeba jeszcze bardziej wzmocnić. Mam nadzieję, że będzie trwałym elementem promocji województwa” – powiedział.

Główne uroczystości związane z obchodami 500-lecia tej miejscowości odbędą się w niedzielę 22 maja. Rozpocznie je msza św. w kaplicy polowej AK. Następnie jej uczestnicy przejdą na teren Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie zaplanowano m.in. wręczenie certyfikatów nowym Honorowym Ambasadorom Spały.

Obecnie jednym z takich ambasadorów jest medalista olimpijski i mistrzostw świata w skoku wzwyż Artur Partyka. W ramach obchodów otwarta zostanie wystawa historyczna „Młynarze – Carowie – Prezydenci”, na której znajdą się m.in. dokumenty, zdjęcia, pamiątki związane z historią miejscowości i znanymi osobami, które ją odwiedzały.

Z otwarciem ekspozycji związana jest również rekonstrukcja historyczna „Bój o pilicką redutę”. W trakcie jej trwania odtworzony będzie m.in. jeden z epizodów z okresu I wojny światowej.

Chodzi o wydarzenie z kwietnia 1915 roku, kiedy to żołnierze rosyjscy – ze względu na święta wielkanocne – poprosili Niemców o jeden dzień rozejmu. Rekonstrukcja przypomni także sceny batalistyczne.

Organizatorzy obchodów zaplanowali również rajd rowerowy. Odbędą się także mistrzostwa Polski w wieloboju spadochronowym. Zaplanowano jarmark spalski, na którym będzie można kupić m.in. zdrową żywność. Uroczystości zakończą występy artystyczne.

Spała to niewielka miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą w województwie łódzkim. Według przekazów historycznych jej nazwa wywodzi się od nazwiska Spałów – właścicieli młyna stojącego nad strumieniem Gać (dopływem Pilicy).

Po raz pierwszy jej nazwa wzmiankowana była w 1511 roku. Pod koniec XIX wieku do Spały przyjeżdżał na polowania car Aleksander III. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku w Spale była letnia rezydencja prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego.

Ten ostatni w latach 1927-1938 organizował w Spale Dożynki Prezydenckie. Po 62 latach, w 2000 roku reaktywował tę tradycję prezydent Aleksander Kwaśniewski. W Spale znajduje się Centralny Ośrodek Sportu. Symbolem miejscowości jest żubr, którego naturalnej wielkości żeliwny posąg znajduje się w miejscowym parku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.